Formidable Forms - en to fr_FR translation catalogue (654 entries)

note: Description of the plugin
en: Add more power to your forms, and bring your reports and data management to the front-end.
fr_FR: Donnez plus de puissance à vos formulaires et optimisez vos rapports et votre gestion de données.

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Unable to write to %s to protect your uploads.
fr_FR: Impossible d'écrire dans %s pour protéger vos fichiers.

en: Single Post
fr_FR: Article simple

en: Used for the single post page
fr_FR: Utilisé pour la page simple d'article

en: Status
fr_FR: Statut

en: User ID
fr_FR: ID

en: Your submission was successfully saved.
fr_FR: Votre soumission a été correctement enregistré.

en: Update
fr_FR: Mise à jour

en: You have already submitted that form
fr_FR: Vous avez déjà soumis ce formulaire

en: That file is too big. It must be less than %sMB.
fr_FR: Ce fichier est trop volumineux. Sa taille doit être inférieure à %s Mo.

en: Cancel upload
fr_FR: Annuler l'envoi

en: Are you sure you want to cancel this upload?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir annuler cet envoi ?

en: Remove file
fr_FR: Supprimer le fichier

en: You have uploaded more than %d file(s).
fr_FR: Vous avez téléchargé plus de %d fichier(s).

en: This field is invalid
fr_FR: Ce champ n'est pas valide

en: is invalid
fr_FR: non valide

en: Sorry, this file type is not permitted.
fr_FR: Désolé, ce type de fichier n'est pas autorisé.

en: File upload failed
fr_FR: L'envoi du fichier a échoué

en: Name cannot be blank
fr_FR: Le nom ne peut pas être vide

en: This is not displayed anywhere, but is just for your reference. (optional)
fr_FR: Ce n'est affiché nulle part, mais c'est juste pour votre référence. (facultatif)

en: Content cannot be blank
fr_FR: Le contenu ne peut pas être vide

en: Limit must be a number
fr_FR: La limite doit être un nombre

en: Dynamic Content cannot be blank
fr_FR: Le contenu dynamique ne peut pas être vide

en: %s Complete
fr_FR: %s Achevée

en: Anything
fr_FR: n'importe quoi

en: Current User
fr_FR: Utilisateur Actuel

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Drop a file here or click to upload
fr_FR: Déposer un fichier ici ou cliquer pour télécharger

en: Choose File
fr_FR: Choisir un fichier

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Dropdown
fr_FR: Liste déroulante

en: Radio Buttons
fr_FR: Boutons radio

en: Checkboxes
fr_FR: Case à cocher

en: List
fr_FR: Liste

en: That credit card number is invalid
fr_FR: Ce numéro de carte de crédit est invalide

en: That credit card is expired
fr_FR: Cette carte de crédit est expirée

en: City
fr_FR: Ville

en: State/Province
fr_FR: Département

en: Zip/Postal
fr_FR: Code Postal

en: Country
fr_FR: Pays

en: Line 1
fr_FR: Ligne 1

en: Line 2
fr_FR: Ligne 2

en: This value is invalid
fr_FR: Cette valeur est invalide

en: Formidable Style
fr_FR: Style Formidable

en: Views
fr_FR: Vues

en: Button Label
fr_FR: Libellé de bouton

en: Current Date
fr_FR: Date courante

en: Current Time
fr_FR: Heure courante

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Display Name
fr_FR: Nom affiché

en: First Name
fr_FR: Nom

en: Last Name
fr_FR: Prénom

en: User Meta
fr_FR: Meta utilisateur

en: User Role
fr_FR: Rôle de l'utilisateur

en: Post ID
fr_FR: ID d'article

en: Post Title
fr_FR: Titre d'article

en: Author Email
fr_FR: E-Mail de l'auteur

en: Post Meta
fr_FR: Meta de l'article

en: IP Address
fr_FR: Addresse IP

en: Increment
fr_FR: Incrément

en: A variable from the URL or value posted from previous page.
fr_FR: Une variable de l'URL ou une valeur transmise par la page précédente.

en: Replace 'whatever' with the parameter name. In url.com?product=form, the variable is 'product'. You would use [get param=product] in your field.
fr_FR: Remplacer 'quel que soit' avec le nom du paramètre. Dans url.com?product=form, la variable est 'product'. Vous devriez utiliser [get param=product] de votre champ.

en: A variable from the PHP SERVER array.
fr_FR: Une variable à partir du tableau de serveur PHP.

en: Replace 'whatever' with the parameter name. To get the url of the current page, use [server param="REQUEST_URI"] in your field.
fr_FR: Remplacer «tout» avec le nom de paramètre. Pour obtenir l'url de la page courante, utilisez [server param="REQUEST_URI"] dans votre champ.

en: Save Draft
fr_FR: Sauvegarder le brouillon

en: Equals
fr_FR: est égal

en: Does Not Equal
fr_FR: N'est pas égal

en: Is Like
fr_FR: est comme

en: Is Not Like
fr_FR: N'est pas comme

en: Greater Than
fr_FR: Supérieur à

en: Less Than
fr_FR: Inférieur à

en: Clickable Links
fr_FR: Liens cliquables

en: Remove Links
fr_FR: Supprimer les liens

en: Removes the automatic links to category pages
fr_FR: Supprime les liens automatiques de catégorie des pages

en: Sanitize
fr_FR: Assainir

en: Replaces spaces with dashes and lowercases all. Use if adding an HTML class or ID
fr_FR: Remplace tous les espace avec des tirets et des minuscules. A utiliser si vous ajouter une classe HTML ou un ID

en: Sanitize URL
fr_FR: Assainir les URL

en: Replaces all HTML entities with a URL safe string.
fr_FR: Remplace toutes les entrée HTML avec des une chaîne sécurisée d'URL .

en: Truncate
fr_FR: Tronquer

en: Truncate text with a link to view more. If using Both (dynamic), the link goes to the detail page. Otherwise, it will show in-place.
fr_FR: Tronque le texte avec un lien pour en voir plus. Si vous utilisez \"Les deux\" (dynamique), le lien mène à la page de détail. Sinon, il s'affichera sur place.

en: More Text
fr_FR: Texte pour "plus..."

en: Time Ago
fr_FR: Depuis

en: How long ago a date was in minutes, hours, days, months, or years.
fr_FR: Combien de temps depuis une date en minutes, heures, jours, mois ou années.

en: Saved Value
fr_FR: sauvegarder la valeur

en: Show the saved value for fields with separate values.
fr_FR: Montre la valeur sauvegardée pour les champs ayant des valeurs distinctes.

en: Remove HTML
fr_FR: Supprimer l'HTML

en: Remove all HTML added into your form before display
fr_FR: Supprimer tout le HTML ajouté dans votre formulaire avant affichage

en: Keep JS
fr_FR: Garder JS

en: Javascript from your form entries are automatically removed. Add this option only if you trust those submitting entries.
fr_FR: Javascript de vos entrées de formulaire sont automatiquement supprimés. N'ajoutez cette option que si vous faites confiance à ces entrées soumises.

en: View
fr_FR: Voir

en: Insert a View
fr_FR: Inserez une vue

en: Graph
fr_FR: Graphe

en: Insert a Graph
fr_FR: Unserez un graphe

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Add a Search Form
fr_FR: Ajouter un formulaire de recherche

en: Single Entry
fr_FR: Entrée unique

en: Display a Single Entry
fr_FR: Afficher une entrée unique

en: List of Entries
fr_FR: Liste des entrées

en: Display a List of Entries
fr_FR: Afficher une liste d'entrées

en: Make read-only fields editable
fr_FR: Crée en lecture seule un champs modifiables

en: Select a view:
fr_FR: Choisissez une vue:

en: Filter shortcodes within the view content
fr_FR: Filtrer les shortcodes dans le contenu de la vue

en: Limit
fr_FR: Limite

en: Page size
fr_FR: Taille de la page

en: Entry order
fr_FR: Ordre de saisie

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Ascending
fr_FR: Ascendant

en: Descending
fr_FR: Descendant

en: Include draft entries
fr_FR: Inclure les projets d'entrées

en: No draft entries
fr_FR: Aucun brouillon

en: Use Formidable styling
fr_FR: Utiliser un style Formidable

en: Customize search button
fr_FR: Personnaliser bouton de recherche

en: The ID of the page with the search results
fr_FR: Afficher l'ID de la page avec les résultats de la recherche

en: Select a form and field:
fr_FR: Sélectionnez un formulaire et un champ :

en: Select Form
fr_FR: Sélectionner un formulaire

en: (no title)
fr_FR: (sans titre)

en: Graph Type
fr_FR: Type de graphique

en: Column
fr_FR: Colonne

en: Pie
fr_FR: Camembert

en: Line
fr_FR: Ligne

en: Area
fr_FR: Surfacique

en: Stepped Area
fr_FR: Surface escalier

en: Data Type
fr_FR: Type de données

en: The number of entries
fr_FR: Le nombre d'entrées

en: Add the field values together
fr_FR: Ajouter ensemble les valeurs de champ

en: Average the totaled field values
fr_FR: La moyenne totale des valeurs de champ

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Background color
fr_FR: Couleur de fond

en: Graph title
fr_FR: Titre du graphique

en: Title font size
fr_FR: Taille de la police du titre

en: Title font name
fr_FR: Titre du nom de la police

en: Turn your pie graph three-dimensional
fr_FR: Tourner votre graphique circulaire tridimensionnel

en: Insert an entry ID/key:
fr_FR: Insérez une entrée ID/key:

en: Include user info like browser and IP
fr_FR: Inclure informations de l'utilisateur comme le navigateur et l'IP

en: Include rows for blank fields
fr_FR: Inclure des lignes pour les champs vides

en: Do not include any HTML
fr_FR: Ne pas inclure les balises HTML

en: Use RTL format
fr_FR: Utilisez le format RTL

en: Font size
fr_FR: Taille de police

en: Text color
fr_FR: Couleur du texte

en: Border width
fr_FR: Largeur de la bordure

en: Border color
fr_FR: Couleur de la bordure

en: Alternate background color
fr_FR: Autre couleur de fond

en: Field ID/key for labels
fr_FR: Champ ID/Clé pour étiquettes

en: Display format
fr_FR: Format d'affichage

en: Drop down
fr_FR: Menu déroulant

en: Expanding archive
fr_FR: Extraction d'archive

en: Privacy
fr_FR: Secret

en: Only include the entries the current user created
fr_FR: Inclure uniquement les entrées de l'utilisateur actuel créé

en: Include all entries
fr_FR: Inclure toutes les entrées

en: The ID of the page to link to
fr_FR: L'ID de la page pour vous reliez à

en: Link action
fr_FR: Lien d'action

en: Edit if allowed
fr_FR: Modifier si cela est autorisé

en: View only
fr_FR: Voir seulement

en: Delete link label
fr_FR: Supprimer l'étiquette de lien

en: Delete confirmation message
fr_FR: Supprimer le message de confirmation

en: Send users to
fr_FR: Envoyer utilisateurs à

en: A page
fr_FR: Une page

en: An anchor on the page with id="[key]"
fr_FR: Une ancre sur la page avec id="[key]"

en: The entry in the back-end
fr_FR: L'entrée dans le précédent

en: URL parameter (?entry=5)
fr_FR: Paramètre d'URL (?entry=5)

en: Identify the entry by
fr_FR: Identifier l'entrée en

en: Entry key
fr_FR: Touche Entrée

en: Entry ID
fr_FR: ID de l’entrée

en: Add HTML classes
fr_FR: Ajouter une classe HTML

en: Label on first option in the dropdown
fr_FR: Étiquette sur première option dans la liste déroulante

en: Detail Link
fr_FR: Lien de détail

en: Edit Entry Link
fr_FR: Modifier le lien de l'entrée

en: Entry Count
fr_FR: Nombre d'entrées

en: Even/Odd
fr_FR: Pair/mpair

en: Draft status
fr_FR: Statut brouillon

en: Expiration Month
fr_FR: Mois d'expiration

en: Expiration Year
fr_FR: Année d'expiration

en: Select options
fr_FR: Sélectionnez des options

en: Select an option
fr_FR: Sélectionnez une option

en: Other
fr_FR: Autre

en: One Column
fr_FR: 1 colonne

en: Two Columns
fr_FR: 2 colonnes

en: Three Columns
fr_FR: 3 colonnes

en: Four Columns
fr_FR: 4 colonnes

en: Inline Options
fr_FR: Options en ligne

en: Select a taxonomy on the Form Actions tab of the Form Settings page
fr_FR: Sélectionnez une taxonomie dans l'onglet Actions de formulaire dans la page Paramètres de formulaire.

en: Show form uploads
fr_FR: Afficher les envois de formulaire

en: Hide form uploads
fr_FR: Masquer les envois de formulaire

en: For Each
fr_FR: Pour chaque

en: Creation Date
fr_FR: Date de création

en: Field From Entry
fr_FR: Champ depuis entrée

en: Show image
fr_FR: Voir l’image

en: Image Name
fr_FR: Nom d'image

en: Single Line Text
fr_FR: Ligne de texte simple

en: &mdash; Select Field &mdash;
fr_FR: &mdash; Sélectionner un champ &mdash;

en: No options available: please check this field's options
fr_FR: Aucune option disponible : veuillez vérifier les options de ce champ

en: Upload your Formidable XML or CSV file to import forms, entries, and views into this site. Note: If your imported form/entry/view key and creation date match an item on your site, that item will be updated. You cannot undo this action.
fr_FR: Envoyez votre fichier Formidable XML ou CSV pour importer des formulaires, des entrées et des vues dans ce site. Note: Si votre clé de formulaire/entrée /vue importée et la date de création correspondent à un élément sur votre site, cet élément sera mis à jour. Vous ne pouvez pas annuler cette action.

en: Choose a Formidable XML or any CSV file
fr_FR: Choisissez un fichier XML Formidable ou un fichier CSV

en: All Fields are required
fr_FR: Tous les champs sont requis

en: That CSV was not uploaded. Are CSV files allowed on your site?
fr_FR: Ce CSV n'a pas été téléchargé. Les fichiers CSV sont-il autorisés sur votre site?

en: CSV cannot be opened.
fr_FR: Le fichier CSV ne peut pas être ouvert

en: Section Fields
fr_FR: Champs de section

en: Repeater Fields
fr_FR: Champs de répéteur

en: Date Fields
fr_FR: Champs de date

en: Toggle Fields
fr_FR: Basculer les champs

en: Slider Fields
fr_FR: Champs de curseur

en: Your styling settings have been deleted.
fr_FR: Vos paramètres de style ont été supprimés.

en: Formidable Tags
fr_FR: Balises Formidable

en: Formidable Tag
fr_FR: Balise Formidable

en: Reports
fr_FR: Rapports

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Stop
fr_FR: Arrêt

en: this notification if
fr_FR: cette notification si

en: Create
fr_FR: Créer

en: Don't create
fr_FR: Ne pas créez

en: this post if
fr_FR: cette article si

en: Register
fr_FR: Inscrire

en: Don't register
fr_FR: Ne pas inscrire

en: user if
fr_FR: si l'utilisateur

en: Do
fr_FR: Faire

en: Don't do
fr_FR: Ne pas faire

en: this action if
fr_FR: cette action si

en: Draft was Successfully Created
fr_FR: Le brouillon a été créé avec succès

en: Entry was Successfully Created
fr_FR: Entrée crée avec succès

en: Draft was Successfully Updated
fr_FR: Brouillon a ét mis à jour avec succès

en: Entry was Successfully Updated
fr_FR: Entrée mise a jour avec succès

en: Entry was Successfully Duplicated
fr_FR: Entrée dupliquée avec succès

en: There was a problem duplicating that entry
fr_FR: Il y a eu un problème pour dupliquer cette entrée

en: No entries were specified
fr_FR: Aucune entrée spécifiée

en: No form was found
fr_FR: Aucun formulaire trouvé

en: Create Entry in Form
fr_FR: Crée une entrée dans le formulaire

en: Copied from Post
fr_FR: Copié à partir de l'artiicle

en: You are trying to access an entry that does not exist.
fr_FR: Vous tentez d'accéder à une entrée qui ne existe pas.

en: Post
fr_FR: Article

en: Draft
fr_FR: Brouillon

en: Parent Entry ID
fr_FR: Id d'entrée parente

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: No Entries Found
fr_FR: Aucune entrée trouvée

en: Are you sure you want to delete that entry?
fr_FR: Confirmez-vous vouloir supprimer cette entrée ?

en: There are no matching fields. Please check your formresults shortcode to make sure you are using the correct form and field IDs.
fr_FR: Il n'y a pas de champs correspondants. Veuillez vérifier votre shortcode formresults pour vous assurer que vous utilisez les IDs de formulaire et de champ corrects.

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: You are missing options in your shortcode. A field_id is required.
fr_FR: Il manque des options dans votre shortcode. Un field_id est requis.

en: Your entry was successfully deleted
fr_FR: Votre entrée a été supprimée avec succès

en: You are missing options in your shortcode. field_id is required.
fr_FR: Vous avez oublier une options dans votre shortcode. field_id est nécessaire.

en: There was an error deleting that entry
fr_FR: Il y a eu une erreur lors de la suppression de cette entrée

en: no one
fr_FR: personne

en: Resent to %s
fr_FR: Renvoyer à %s

en: Resent to No one! You do not have permission
fr_FR: Renvoyer aucun! Vous n'avez pas la permission

en: Search Views
fr_FR: Rechercher des vues

en: No Views Found.
fr_FR: Pas de vues trouvées

en: Add New View
fr_FR: Ajouter une nouvelle vue

en: Edit View
fr_FR: Editer la vue

en: View all forms
fr_FR: Découvre toutes les formes

en: View Title
fr_FR: Voir le titre

en: Form
fr_FR: Formulaire

en: Entry
fr_FR: Entrée

en: Content
fr_FR: Exercices

en: Dynamic Content
fr_FR: Contenu dinamique

en: Key
fr_FR: Clé

en: Former ID
fr_FR: Ancien ID

en: Shortcode
fr_FR: Code

en: Basic Settings
fr_FR: Paramètres de base

en: Advanced Settings
fr_FR: Paramètres avancés

en: Customization
fr_FR: Personnalisation

en: day
fr_FR: jour

en: days
fr_FR: jours

en: daily
fr_FR: journalier

en: week
fr_FR: semaine

en: weeks
fr_FR: semaines

en: weekly
fr_FR: hebdomadaire

en: month
fr_FR: mois

en: months
fr_FR: mois

en: monthly
fr_FR: mensuel

en: year
fr_FR: année

en: years
fr_FR: années

en: yearly
fr_FR: annuel

en: There are no views with that ID
fr_FR: Il n'y a pas de vues avec cet ID

en: License is active
fr_FR: La licence est active

en: Save License
fr_FR: Sauvegarder la licence

en: Use this license to enable Formidable Pro site-wide
fr_FR: Utiliser cette licence pour l'utilisation de 'Formidable Pro' sur l'ensemble du site

en: You must include a field id or key in your graph shortcode.
fr_FR: Vous devez inclure un identifiant de domaine ou une clé dans votre graphe shortcode.

en: No data
fr_FR: Pas de données

en: Average
fr_FR: Moyen

en: Fields
fr_FR: Champs

en: If your form is near the top of the page, you may see a flash of the fields hidden with conditional logic. Check this box to fade in the whole form. Note: If you have javascript errors on your page, your form will remain hidden on the page.
fr_FR: Si votre formulaire se trouve en haut de la page, vous pouvez voir un aperçu des champs masqués avec une logique conditionnelle. Cochez cette case pour disparaître dans toute le formulaire. Remarque : Si vous avez des erreurs javascript sur votre page, votre formulaire restera masqué sur la page.

en: Include the jQuery CSS on ALL pages
fr_FR: Inclure les jQuery CSS sur TOUTES les pages

en: The styling for the date field calendar. Some users may be using this css on pages other than just the ones that include a date field.
fr_FR: Le style pour le champ date du calendrier. Certains utilisateurs peuvent utiliser ce css sur les pages autres que seulement celles qui incluent un champ de date.

en: Include accordion javascript
fr_FR: Inclure le javascript accordéon

en: If you have manually created an accordion form, be sure to include the javascript for it.
fr_FR: Si vous avez créé manuellement un formulaire en accordéon, n'oubliez pas d'inclure le script java.

en: Remove references to Formidable Forms to provide an unbranded experience for your clients.
fr_FR: Supprimez les références aux formulaires formables pour offrir une expérience sans marque à vos clients.

en: Plugin Label
fr_FR: Etiquette du plugin

en: Use this menu name site-wide
fr_FR: Utilisez ce nom de menu sur l'ensemble du site

en: Plugin Icon
fr_FR: Icone de plugin

en: Change the format of the date used in the date field.
fr_FR: Changer le format de la date utilisée dans le champ de date.

en: Date Format
fr_FR: Format de date

en: The default message seen when after an entry is updated.
fr_FR: Le message par défaut vu après qu'une entrée ait été mise à jour

en: Edit Message
fr_FR: Editer le messge

en: The label on the submit button when editing and entry.
fr_FR: L'étiquette sur le bouton d'envoi lors de l'édition et de l'entrée.

en: Update Button
fr_FR: Bouton de mise à jour

en: The message seen when a user who is not logged-in views a form only logged-in users can submit.
fr_FR: Le message vu quand un utilisateur qui n'est pas connecté voit un formulaire que seul les utilisateurs connectés peuvent soumettre.

en: Login Message
fr_FR: Message d'identifiant

en: The message seen when a user attempts to submit a form for a second time if submissions are limited.
fr_FR: Le message vu quand un utilisateur tente d'envoyer un formulaire une autre fois si le nombre de soumissions est limitée.

en: Previously Submitted Message
fr_FR: Message soumis précédement

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Conditional Logic
fr_FR: Logique conditionelle

en: any
fr_FR: n'importe lequel

en: all
fr_FR: tous

en: of the following match
fr_FR: de la partie suivante

en: Create Post
fr_FR: Crée une publication

en: &mdash; Select a Taxonomy &mdash;
fr_FR: &mdash; Sélectionnez une taxonomie &mdash;

en: &mdash; Select a Field &mdash;
fr_FR: &mdash; Sélectionnez un champ &mdash;

en: A New Checkbox Field
fr_FR: Un nouvelau champ de case à cocher

en: Exclude options
fr_FR: Exclure les options

en: Check All
fr_FR: Tout vérifier

en: Check All Level %d
fr_FR: Vérifier tous les niveaux %d

en: NOTE: if the parent is excluded, child categories will be automatically excluded.
fr_FR: REMARQUE : si le parent est exclu, les catégories enfants seront automatiquement exclues.

en: To setup a new custom post type, install and setup a plugin like 'Custom Post Type UI', then return to this page to select your new custom post type.
fr_FR: Pour configurer un nouveau custom post type,, installer et configurer un plugin comme 'Custom Post Type UI',  puis revenir sur cette page pour sélectionner votre nouveau custom post type

en: Post Content
fr_FR: Contenu de l'article

en: Use a single field
fr_FR: Utilisez un seul champ

en: Customize post content
fr_FR: Personnaliser le contenu d'article

en: Select View
fr_FR: Sélectionner une vue

en: Create new view
fr_FR: Nouvelle vue

en: The content shown on your single post page. If nothing is entered here, the regular post content will be used.
fr_FR: Le contenu affiché sur votre page simple d'article. Si rien n'est entré ici, le contenu de l'article normal sera utilisé.

en: Customize Content
fr_FR: Personaliser le contenu

en: Add text, HTML, and fields from your form to build your post content.
fr_FR: Ajouter du texte, HTML, et les champs de votre formulaire de construire le contenu de votre article.

en: Editing this box will update your existing view or create a new one.
fr_FR: La modification de cette boîte mettra à jour votre vue existante ou en créera une nouvelle.

en: Excerpt
fr_FR: Extrait

en: None
fr_FR: Aucune

en: Post Password
fr_FR: Mot de passe de l'article

en: Automatically Generate from Post Title
fr_FR: Générer automatiquement  à partir du titre de l'article

en: Post Date
fr_FR: Date de l'article

en: Date of entry submission
fr_FR: Date de soumission de l'entrée

en: Post Status
fr_FR: Publier le statut

en: Create Draft
fr_FR: Créer Brouillon

en: Pending
fr_FR: en attendant

en: Automatically Publish
fr_FR: Publier automatiquement

en: Create New Dropdown Field
fr_FR: Créer un nouveau champ déroulant

en: Taxonomies/Categories
fr_FR: Taxation/Catégorie

en: Taxonomy Type
fr_FR: Type de taxonomie

en: Populate Field
fr_FR: Champ de peuplement

en: Custom Fields
fr_FR: Champs personnalisés

en: Name
fr_FR: Nom

en: No taxonomies available
fr_FR: Aucun taxonomies disponibles

en: Add New Entry
fr_FR: Ajouter une entrée

en: Select a form for your new entry.
fr_FR: Sélectionner un formulaire pour votre nouvelle entrée.

en: Go
fr_FR: Aller

en: Comments/Notes
fr_FR: Commentaires/Notes

en: Add Note/Comment
fr_FR: Ajouter une note/Commentaire

en: Comment/Note
fr_FR: Commentaire/Note

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: Oops!
fr_FR: Oups !

en: You did not add any fields to your form. %1$sGo back%2$s and add some.
fr_FR: Vous n'avez ajouté aucun champ à votre formulaire. %1$sRevenez%2$s et ajoutez en

en: Edit Entry
fr_FR: Modifier l'entrée

en: Uploading Files. Please Wait.
fr_FR: Téléchargement de fichier. Merci de patienter.

en: is equal to
fr_FR: est égal à

en: is NOT equal to
fr_FR: N'est PAS égal à

en: greater than
fr_FR: Supérieur à

en: less than
fr_FR: Inférieur à

en: is like
fr_FR: est comme

en: is not like
fr_FR: N'est pas comme

en: Update Button Text
fr_FR: Texte du bouton de mise à jour

en: Previous Button Text
fr_FR: Teste du bouton précédent

en: Submit Button Alignment
fr_FR: Alignement du button soumettre

en: Center
fr_FR: Centre

en: Inline
fr_FR: En ligne

en: Prevent the form from showing when submissions should not be accepted. Close it now, or schedule the form to open and/or close later.
fr_FR: Empêcher le formulaire d'afficher quand les soumissions ne devraient pas être acceptées. Fermez-le maintenant ou programmez l'ouverture et/ou la fermeture ultérieure du formulaire.

en: Close the form after a specific number of entries have been received.
fr_FR: Fermez le formulaire après avoir reçu un nombre spécifique d'entrées.

en: This message is shown when a form is closed for new entries.
fr_FR: Ce message s'affiche lorsqu'un formulaire est fermé pour de nouvelles entrées.

en: greater than or equal to
fr_FR: plus grand que ou égal à

en: less than or equal to
fr_FR: Plus petit que ou égal à

en: Determine who can see, submit, and edit form entries.
fr_FR: Déterminer qui peut voir, soumettre et editer les entrées de formulaire.

en: Logged-in Users
fr_FR: Utilisateurs connectés

en: Logged-in User
fr_FR: Utilisateur connecté

en: Saved Cookie
fr_FR: Cookie sauvé

en: Cookie Expiration
fr_FR: Expiration du cookie

en: hours
fr_FR: heures

en: Allow front-end editing of entries
fr_FR: Autoriser la modification des entrées frontal

en: On Update
fr_FR: Sur mise à jour

en: Show Message
fr_FR: Afficher un message

en: Redirect to URL
fr_FR: URL de redirection

en: Show Page Content
fr_FR: Afficher le contenu de la page

en: Use Content from Page
fr_FR: Utiliser le contenu de la page

en: Allow logged-in users to save drafts
fr_FR: Permettre aux utilisateurs connectés de sauvegarder des brouillons

en: Protect all files uploaded in this form
fr_FR: Protéger tous les fichiers envoyés dans ce formulaire

en: Copy this form to other blogs when Formidable Forms is activated
fr_FR: Copiez ce formulaire sur d'autres blogs où les formulaires Formidable sont activées

en: Saved Draft
fr_FR: Projet enregistrer

en: Submit this form with AJAX
fr_FR: Soumettre ce formulaire avec AJAX

en: Submit the form without refreshing the page.
fr_FR: Soumettez le formulaire sans actualiser la page.

en: Event Date
fr_FR: Date de l'événement

en: Entry creation date
fr_FR: Date de création de l'entrée

en: Entry update date
fr_FR: Date de mise à jour de l'entrée

en: End Date or Day Count
fr_FR: Date de fin ou de nombre de Jours

en: No multi-day events
fr_FR: Pas d'evenement multi-jour

en: Repeat
fr_FR: répétition

en: Select a field from your form that contains values like 1 week, 2 weeks, 1 year, etc. This will set the repeat period for each event.
fr_FR: Sélectionnez un champ dans votre formulaire qui contient des valeurs comme 1 semaine, 2 semaines, 1 année, etc. Cela va régler la période de répétition pour chaque événement.

en: No repeating events
fr_FR: Aucun des événements récurrents

en: End Repeat
fr_FR: Fin de répétition

en: Never
fr_FR: jamais

en: Use Entries from Form
fr_FR: Utiliser des entrées de formulaire

en: View Format
fr_FR: Voir le format

en: All Entries &mdash; list all entries in the specified form
fr_FR: Toutes les entrées &mdash; lister toutes les entrées dans le formulaire spécifié

en: Single Entry &mdash; display one entry
fr_FR: Entrée simple &mdash; affichage d'une entrée

en: Both (Dynamic) &mdash; list the entries that will link to a single entry page
fr_FR: Les deux  (dynamique) &mdash; liste les entrées qui pointeront vers une page d'entrée individuelle

en: Calendar &mdash; insert entries into a calendar
fr_FR: Calendrier &mdash; insere les entrées dans un calendrier

en: Draft or complete entry
fr_FR: Brouillon ou compléter l'entrée

en: Complete entry
fr_FR: Entrée complète

en: Date options: 'NOW' or a date in yyyy-mm-dd format.
fr_FR: Option de date : 'NOW' ou la date au format yyyy-mm-dd  (année sur 4 chiffres-mois sur 2 - jour sur 2)

en: Entry updated date
fr_FR: Date de mise à jour de l'entrée

en: Parent entry ID
fr_FR: ID de l'entrée parente

en: Entry status
fr_FR: Statut de l'entrée

en: is
fr_FR: est

en: If you don’t want all your entries displayed, you can insert the number limit here. Leave blank if you’d like all entries shown.
fr_FR: Si vous ne voulez pas que toutes les entrées soient affichées, vous pouvez insérer le nombre limite ici. Laissez vide si vous souhaitez afficher toutes les entrées.

en: Page Size
fr_FR: Taille de page

en: The number of entries to show per page. Leave blank to not use pagination.
fr_FR: Le nombre d'entrées à afficher par page. Laissez vide pour ne pas utiliser la pagination.

en: Sort & Filter
fr_FR: Trier & Filtrer

en: Order
fr_FR: Ordre

en: Filter Entries
fr_FR: Filtrre les entrées

en: Narrow down which entries will be used. The Unique options uses SQL GROUP BY to make sure only one entry is shown for each value in the selected field(s).
fr_FR: Réstreindre les entrées qui seront utilisés. Les options uniques utilise SQL GROUP BY pour s'assurer qu'une seule entrée est affichée pour chaque valeur dans le(s) champ(s) sélectionné(s).

en: No Entries Message
fr_FR: Pas de message

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Detail Page Slug
fr_FR: Détail de jeton de page

en: Example: If parameter name is 'contact', the url would be like %1$s/selected-page?contact=2. If this entry is linked to a post, the post permalink will be used instead.
fr_FR: Exemple: Si le nom de paramètre est  'contact', l'URL ressemblerait à  %1$s/selected-page?contact=2. Si cette entrée est liée à un article, ce permalien du post sera utilisé à la place.

en: Parameter Value
fr_FR: Valeur de paramètre

en: Detail Page
fr_FR: Détail de page

en: Listing Page
fr_FR: Lister la page

en: This page lists multiple entries. Link to a single entry/detail page using [detaillink]
fr_FR: Cette page contient plusieurs entrées. Lier vers une page unique entrée/détail en utilisant [detaillink]

en: This is the detail page for a single entry in this form
fr_FR: Ceci est la page de détail pour une seule entrée dans ce formulaire

en: Before Content
fr_FR: Contenu précédent

en: This content will not be repeated. This would be a good place to put any HTML table tags.
fr_FR: Ce contenu ne sera pas répétée. Ce serait un bon endroit pour mettre des balises de tableau HTML.

en: optional
fr_FR: Optionnel

en: The HTML for your page. If 'All Entries' is selected above, this content will be repeated for each entry. The field ID and Key work synonymously, although there are times one choice may be better. If you are panning to copy your view settings to other blogs, use the Key since they will be copied and the ids may differ from blog to blog.
fr_FR: Le code HTML de votre page. Si «Toutes les entrées» est sélectionné ci-dessus, ce contenu sera répété pour chaque entrée. Le champ ID et le travail clé synonyme, bien que parfois un choix puisse être mieux que l'autre. Si vous avez prévu de copier vos paramètres d'affichage vers d'autres blogs, utilisez la clé, car ils seront copiés et les identifiants peuvent différer de blog en blog.

en: Disable visual editor for this view
fr_FR: Désactiver l'éditeur visuel pour cette vue.

en: It is recommended to check this box if you include a <table> tag in the Before Content box. If you are editing a view and notice the visual tab is selected and your table HTML is missing, you can switch to the HTML tab, go up to your url in your browser and hit enter to reload the page. As long as the settings have not been saved, your old HTML will be back to way it was before loading it in the visual tab.
fr_FR: Il est recommandé de cocher cette case si vous incluez une balise <table> avant le contenu. Si vous modifiez une vue et remarquez que l'onglet visuel est sélectionné et votre table HTML est manquant, vous pouvez passer à l'onglet HTML, allez à votre url dans votre navigateur et tapez Entrée pour recharger la page. Tant que les paramètres n'ont pas été enregistrés, votre ancien HTML sera de retour comme il était avant de le charger dans l'onglet visuelle.

en: After Content
fr_FR: Contenu suivant

en: This content will not be repeated. This would be a good place to close any HTML tags from the Before Content field.
fr_FR: Ce contenu ne sera pas répétée. Ce serait un bon endroit pour fermer toutes les balises HTML à partir du champ avant le champ.

en: The HTML for the entry on the dynamic page. This content will NOT be repeated, and will only show when the %1$s is clicked.
fr_FR: Le code HTML pour l'entrée sur la page dynamique. Ce contenu NE SERA PAS répété, et et ne sera vu que quand le %1$s sera cliqué.

en: Entry Key
fr_FR: Clé de l'entrée

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Shortcodes
fr_FR: Codes courts

en: Show
fr_FR: Voir

en: Save to get ID
fr_FR: Enregistrer pour obtenir l'ID

en: Hide
fr_FR: Masquer

en: equals
fr_FR: égal

en: not equals
fr_FR: N'est pas égal

en: greater or equal
fr_FR: plus grand ou égal

en: less or equal
fr_FR: inférieur ou égal

en: not like
fr_FR: pas comme

en: Load Options From
fr_FR: Charger les paramètres depuis

en: &mdash; Select &mdash;
fr_FR: &mdash; Séléctionnez &mdash;

en: Form Entries
fr_FR: Entrées du formulaire

en: Category/Taxonomy
fr_FR: Catégorie/Taxonomie

en: Limit options to those created by the current user
fr_FR: Limiter la liste aux options créées par l'utilisateur actuel

en: "Other" option
fr_FR: Option "Autre"

en: Collapsible: This section will slide open and closed.
fr_FR: Repliable: Cette section va glisser ouvert et fermé.

en: Collapsible
fr_FR: Repliable

en: (no label)
fr_FR: (sans étiquette)

en: Maximum upload size: %sMB
fr_FR: Taille de téléchargement maximum : %s Mo

en: This field is not set up yet.
fr_FR: Ce champ n'est pas encore configuré.

en: This field content is dynamic
fr_FR: Le contenu de ce champ est dynamique

en: This data is dynamic on change
fr_FR: Cette donnée est dynamique sur changement

en: There are no dynamic options
fr_FR: Il n'y a pas d'options dynamiques

en: Repeat Layout
fr_FR: Répétez la disposition

en: Default: No automatic formatting
fr_FR: Par défaut: Pas de formatage automatique

en: Inline: Display each field and label in one row
fr_FR: En ligne: Affiche chaque champ et l'étiquette dans une rangée

en: Grid: Display labels as headings above rows of fields
fr_FR: Grille: afficher les titres des étiquettes sur les champs

en: Option Layout
fr_FR: Disposition des options

en: Confirmation Placeholder
fr_FR: Espace réservé de confirmation

en: Confirmation Description
fr_FR: Description de la confirmation

en: Time Range
fr_FR: Intervalle de temps

en: Time Format
fr_FR: Format de l'heure

en: 12 hour clock
fr_FR: Horloge de 12 heures

en: 24 hour clock
fr_FR: Horloge de 24 heures

en: Determines who can see this field. The selected user role and higher user roles will be able to see this field. The only exception is logged-out users. Only logged-out users will be able to see the field if that option is selected.
fr_FR: Détermine qui peut voir ce champ. Le rôle de l'utilisateur sélectionné et les rôles plus élevés des utilisateurs pourront voir ce champ. La seule exception est les utilisateurs déconnectés. Seuls les utilisateurs déconnectés pourront voir le champ si cette option est sélectionnée.

en: Visibility
fr_FR: Visibilité

en: Everyone
fr_FR: Tout le monde

en: Logged-out Users
fr_FR: Utilisateurs déconnectés

en: Below Field
fr_FR: Champs en dessous

en: Range
fr_FR: Plage

en: Text calculations are combined literally, as is. Math calculations only use numbers in the calculation, and any included math operations will be applied.
fr_FR: Les calculs de texte sont combinés littéralement, tels quels. Les calculs mathématiques utilisent uniquement des nombres dans le calcul, et toutes les opérations mathématiques incluses seront appliquées.

en: Text
fr_FR: texte

en: Add "Other"
fr_FR: Ajouter « Autre »

en: Display a meter to the user showing the password requirements and strength of the typed password. This will only apply when the field is not within a Repeater.
fr_FR: Affichez un compteur à l'utilisateur indiquant les exigences en matière de mot de passe et la force du mot de passe saisi. Ceci ne s'appliquera que lorsque le champ ne se trouve pas dans un répéteur.

en: Show password strength meter
fr_FR: Afficher l'indicateur de force de mot de passe

en: When a large image is uploaded, resize it before you save it to your site.
fr_FR: Lorsqu'une grande image est téléchargée, redimensionnez-la avant de l'enregistrer sur votre site.

en: New file size
fr_FR: Nouvelle taille de fichier

en: The size the image should be resized to
fr_FR: La taille de l'image doit être redimensionnée

en: Resize the image by width or height
fr_FR: Redimensionner l'image en largeur ou en hauteur

en: wide
fr_FR: largeur

en: high
fr_FR: hauteur

en: Allowed file types
fr_FR: Types de fichiers autorisés

en: Specify allowed types
fr_FR: Spécifier les types autorisés

en: Set the file size limit for each file uploaded. Your server settings allow a maximum of %d MB.
fr_FR: Régler la limite de taille de fichier pour chaque fichier téléchargé. Les paramètres de votre serveur autorisent un maximum de %d Mo.

en: Max file size (MB)
fr_FR: Taille maximale du fichier (Mo)

en: Max files per entry
fr_FR: Nombre maximal de fichiers par entrée

en: Upload text
fr_FR: Texte téléchagé

en: The label shown when the file upload field is compacted with the frm_compact CSS layout class.
fr_FR: L'étiquette affichée lorsque le champ de téléchargement de fichier est compacté avec la classe de présentation CSS frm_compact

en: Compact upload text
fr_FR: Texte de téléchargement compact

en: These buttons are for illustrative purposes only. They will be functional in your form.
fr_FR: Ces boutons ne servent qu'aux fins d'illustration Ils seront fonctionnels dans votre formulaire.

en: Use four digit years or +/- years to make it dynamic. For example, use -5 for the start year and +5 for the end year.
fr_FR: Utilisez l'année sur quatre chiffres ou +/- années pour le rendre dynamique. Par exemple, utiliser -5 pour l'année de départ et +5 pour d'année de fin

en: Year Range
fr_FR: Plage d'années

en: End
fr_FR: Fin

en: Repeat Links
fr_FR: Répétez les liens

en: Icons
fr_FR: Icônes

en: Text links
fr_FR: Les liens de texte

en: Text links with icons
fr_FR: Les liens de texte avec des icônes

en: Add New Label
fr_FR: Ajouter nouvelle étiquette

en: Remove Label
fr_FR: Retirer l'étiquette

en: Watch Lookup Fields
fr_FR: Regarder les champs de recherche

en: Watch a Lookup Field
fr_FR: Regarder un champ de recherche

en: Get only the most recent value
fr_FR: Ne récupérer que la valeur la plus récente

en: Dynamically retrieve the value of this field from a lookup field.
fr_FR: Récupérer dynamiquement la valeur de ce champ à partir d'un champ de recherche.

en: Calendar Localization
fr_FR: Localisation de calendrier

en: Insert Form
fr_FR: Inserer un formulaire

en: Add a separate value to use for calculations, email routing, saving to the database, and many other uses. The option values are saved while the option labels are shown in the form. Use [%s] to show the saved value in emails or views.
fr_FR: Ajouter une valeur distincte à utiliser pour les calculs, routage d'email, l'enregistrement dans la base de données, et bien d'autres utilisations. Les valeurs d'options sont enregistrés tandis que les étiquettes d'options sont présentés dans le formulaire. Utilisez [%s] pour afficher la valeur enregistrée dans des courriels ou des vues.

en: Use separate values
fr_FR: utiliser comme valeurs séparées

en: Active Label
fr_FR: Étiquette active

en: Inactive Label
fr_FR: Étiquette inactive

en: Display Type
fr_FR: Type d'affichage

en: Do not skip next page
fr_FR: Ne pas aller à la page suivante

en: Show this field
fr_FR: Montrer ce champ

en: Skip next page
fr_FR: Passer à la page suivante

en: Hide this field
fr_FR: Masquer ce champ

en: Repeat Limit
fr_FR: Répétez les limite

en: By default, only the last four digits of a credit card number will be saved. We recommend that you save as little credit card information on your site as possible.
fr_FR: Par défaut, seuls les quatre derniers chiffres d'un numéro de carte de crédit seront sauvegardés. Nous vous recommandons de sauvegarder le minimum d'informations possibles sur les cartes de crédit dans votre site.

en: Credit Card Security
fr_FR: Sécurité de la carte de crédit

en: Save only the last 4 digits
fr_FR: Ne sauvegarder que les 4 derniers chiffres

en: Do not store the card number
fr_FR: Ne pas stocker le numéro de carte

en: Store the whole card number (not recommended)
fr_FR: Stocker le numéro de carte entier (pas recommendé)

en: Do not store or POST card values
fr_FR: Ne pas stocker ou envoyer (POST) les valeurs de la carte

en: Address Type
fr_FR: Type d'adresse

en: United States
fr_FR: États-Unis

en: Other - exclude country field
fr_FR: Autre - exclure le champ pays

en: Import/Export
fr_FR: Importation / Exportation

en: Importing CSV
fr_FR: Importation du CSV

en: %1$s entries are importing
fr_FR: %1$s sont importées

en: CSV Delimiter
fr_FR: Separateur CSV

en: Import Into Form
fr_FR: Importer dans le formulaire

en: Note: Only entries can by imported via CSV.
fr_FR: Note : Seules les entrées peuvent être importées via CSV

en: Map Fields
fr_FR: Champs de la carte

en: Timestamp
fr_FR: Horodateur

en: Created at
fr_FR: Crée le

en: Created by
fr_FR: Créé par

en: last updated
fr_FR: dernier mis à jour

en: updated at
fr_FR: mis à jour à

en: Updated at
fr_FR: Mis à jour le

en: updated by
fr_FR: mis à jour par

en: Updated by
fr_FR: Mis à jour par

en: Is Draft
fr_FR: Est un broouillon

en: Import
fr_FR: Importer

en: Head Color
fr_FR: Couleur de l'entête

en: Band Color
fr_FR: Couleur de bande

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Weight
fr_FR: Épaisseur

en: Size
fr_FR: Taille

en: BG color
fr_FR: Couleur du fond

en: Padding
fr_FR: Détourage

en: Top Margin
fr_FR: Marge du haut

en: Bottom Margin
fr_FR: Marge du bas

en: Border
fr_FR: Bordure

en: Thickness
fr_FR: Épaisseur

en: solid
fr_FR: plein

en: dotted
fr_FR: pointillé

en: dashed
fr_FR: tiret

en: Border Position
fr_FR: Position de la bordure

en: top
fr_FR: Supérieur

en: bottom
fr_FR: bas

en: left
fr_FR: Gauche

en: right
fr_FR: Droite

en: Icon Position
fr_FR: Position de l’icône

en: After Heading
fr_FR: après rubrique

en: Before Heading
fr_FR: avant rubrique

en: BG Color
fr_FR: Couleur du fond

en: Circle Size
fr_FR: Taille du cercle

en: Repeatable Section
fr_FR: Section répétable

en: Text Area
fr_FR: Zone de texte

en: Another field with a description
fr_FR: Un autre champ avec une description

en: Check Boxes
fr_FR: Cases à cocher

en: Collapsible Section
fr_FR: Section repliable

en: Toggle
fr_FR: basculer

en: Slider
fr_FR: curseur

en: New Style
fr_FR: Nouveau style

en: default
fr_FR: Défaut

en: Users Submitted
fr_FR: Utilisateur soumis

en: Responses Over Time
fr_FR: Réponses au fil du temps

en: Answered
fr_FR: Répondu

en: Go to Report
fr_FR: Aller au rapport

en: Select a report to view.
fr_FR: Sélectionner un rapport à voir

en: Filter by Lookup Fields
fr_FR: Filtrer par champs de recherche

en: Set the order for the values in your Lookup Field.
fr_FR: Définissez l'ordre des valeurs dans votre champ de recherche.

en: Option order
fr_FR: Ordre des options

en: Ascending (A-Z)
fr_FR: Croissant (A-Z)

en: Descending (Z-A)
fr_FR: Décroissant (Z-A)

en: No order set
fr_FR: Aucun ordre défini

en: Does not apply to administrators.
fr_FR: Ne s'applique pas aux administrateurs.

en: No options found
fr_FR: Aucune option trouvée

en: View all posts filed under %s
fr_FR: Voir tous les messages déposés sous %s

en: Your draft has been saved.
fr_FR: Votre brouillon a été sauvegardé

en: This form is currently closed for submissions.
fr_FR: Ce formulaire est actuellement fermé pour les enregistrements.

en: Export to CSV
fr_FR: Exporter vers CSV

en: All Fields
fr_FR: Tous les champs

en: The entered values do not match
fr_FR: Les valeurs saisies ne correspondent pas

en: No Categories
fr_FR: Pas de catégories

en: Confirm
fr_FR: Valider

en: Edit Uploaded File
fr_FR: Modifier les fichiers téléchargées

en: Select a value to insert into the box below
fr_FR: Sélectionnez une valeur à insérer dans la case ci-dessous

en: User IP
fr_FR: IP Utilisateur

en: Form Fields
fr_FR: Champs de formulaire

en: Thumbnail
fr_FR: Vignette

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Full Size
fr_FR: Plein écran

en: Helpers
fr_FR: Aides

en: Admin link to edit the entry
fr_FR: Lien d'administration pour éditer l'entrée

en: Link to view single page if showing dynamic entries
fr_FR: Lien pour voir une seule page si elle montre les entrées dynamiques

en: Add a rotating 'even' or 'odd' class
fr_FR: Ajouter une classe d'alternance 'pair ou 'impair'

en: Default Email Message
fr_FR: Message email par défaut

en: Site URL
fr_FR: URL du site

en: Site Name
fr_FR: Nom du site

en: Previous Page
fr_FR: Page précédente

en: Next Page
fr_FR: Page suivante

en: equal to
fr_FR: égal à

en: NOT equal to
fr_FR: Différent de

en: like
fr_FR: comme

en: NOT like
fr_FR: PAS comme

en: starts with
fr_FR: commence avec

en: ends with
fr_FR: fini avec

en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: Resend Email Notifications
fr_FR: Renvoyer une notification par E-Mail

en: Do you want to permanently delete ALL entries in this form?
fr_FR: Voulez-vous supprimer définitivement TOUTES les entrées de ce formulaire ?

en: Download CSV
fr_FR: Télécharger un fichier CSV

en: Display a list of Formidable entries
fr_FR: Afficher une liste d'entrées 'Formidable'

en: Formidable Entries List
fr_FR: Liste d'entrées 'Formidable'

en: Title
fr_FR: Titre

en: Use Settings from View
fr_FR: Utiliser les paramètres de la vue

en: Views with a "Both (Dynamic)" format will show here.
fr_FR: Les vues avec un format "Les deux (dynamique)" apparaîtront ici.

en: Title Field
fr_FR: Champ titre

en: List Entries by Category
fr_FR: Lister les entrée par catégorie

en: Category Field
fr_FR: Champ catégorie

en: Show Entry Counts
fr_FR: Afficher le nombre d'entrées

en: Show Only Category Name
fr_FR: Afficher uniquement le nom des catégories

en: Show Entries Beneath Categories
fr_FR: Afficher les entrées sous les catégories

en: Entry Limit (leave blank to list all)
fr_FR: Entrez la limite (laisser blanc pour tout voir)

en: Formidable Forms Pro requires Formidable Forms to be installed.
fr_FR: Formidable Forms Pro nécessite l'installation de Formidable Forms.

en: Your Formidable Pro License was Invalid
fr_FR: Votre licence 'Formidable Pro' est invalide

en: Please enter a license number
fr_FR: Veuillez entrer un numéro de licence

en: expired
fr_FR: expiré

en: invalid
fr_FR: non valable

en: An update is available, but your license is %s.
fr_FR: Une  mise à jour existe, mais votre licence est %s

en: You had an error communicating with the Formidable Forms API. %1$sClick here%2$s for more information.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la communication avec l’API de Formidable Forms. %1$sCliquez ici%2$s pour plus d’informations.

en: You had an HTTP error connecting to the Formidable Forms API
fr_FR: Une erreur HTTP s’est produite lors de la connexion à l’API de Formidable Forms.

en: There was a %1$s error: %2$s
fr_FR: Il y a eu une %1$s erreur: %2$s

en: Your License Key was invalid
fr_FR: Votre clé de licence n'est pas valide

en: A Formidable Forms update is available, but your license is invalid.
fr_FR: Un mise à jour des formulaires Formidable Pro est disponible, mais votre licence n'est pas valide.

en: Display a View
fr_FR: Afficher une vue

en: data display
fr_FR: Affichage des données
