Formidable Forms - en to de_DE translation catalogue (668 entries)

note: Description of the plugin
en: Add more power to your forms, and bring your reports and data management to the front-end.
de_DE: Bring mehr Power in Deine Formulare und füge Deine "Reports" und "Data Management" ins Front-End ein.

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Unable to write to %s to protect your uploads.
de_DE: Keine Schreibrechte in %s, um hochgeladene Dateien zu schützen.

en: Single Post
de_DE: Einzelner Beitrag

en: Used for the single post page
de_DE: Benützt für die Einzelartikel-Seite

en: User ID
de_DE: Benutzer-ID

en: Your submission was successfully saved.
de_DE: Ihre Eingabe wurde erfolgreich gespeichert.

en: Update
de_DE: Aktualisieren

en: You have already submitted that form
de_DE: Dieses Formular haben Sie bereits ausgefüllt

en: Drop files here to upload
de_DE: Datei hier ablegen zum hochladen

en: Your browser does not support drag and drop file uploads.
de_DE: Dein Browser unterstützt kein Dateiupload per "drag and drop"

en: Please use the fallback form below to upload your files like in the olden days.
de_DE: Bitte das Formular unten benutzen, um Ihre Dateien wie in alten Zeiten hochzuladen.

en: That file is too big. It must be less than %sMB.
de_DE: Die Datei ist zu groß. Sie muss kleiner als %s MB sein.

en: Server responded with %s code.
de_DE: Der Server hat mit %s-Code geantwortet.

en: Cancel upload
de_DE: Hochladen abbrechen

en: Are you sure you want to cancel this upload?
de_DE: Möchten Sie das Hochladen wirklich abbrechen?

en: Remove file
de_DE: Datei entfernen

en: You have uploaded more than %d file(s).
de_DE: Sie haben mehr als %d Dateien hochgeladen.

en: This field is invalid
de_DE: Das Feld ist ungültig

en: is invalid
de_DE: ist ungültig

en: Sorry, this file type is not permitted.
de_DE: Dieser Dateityp ist nicht erlaubt.

en: File upload failed
de_DE: Hochladen der Datei fehlgeschlagen

en: Name cannot be blank
de_DE: Name darf nicht leer bleiben

en: This is not displayed anywhere, but is just for your reference. (optional)
de_DE: Dies wird nirgendwo angezeigt, es dient nur als Hinweis für Sie. (Optional)

en: Content cannot be blank
de_DE: Inhalt darf nicht leer bleiben

en: Limit must be a number
de_DE: Das Limit muss eine Zahl sein

en: Dynamic Content cannot be blank
de_DE: Dynamischer Inhalt darf nicht leer bleiben

en: %s Complete
de_DE: %s fertig

en: Page %d
de_DE: Seite %d

en: %1$d of %2$d
de_DE: %1$d von %2$d

en: Anything
de_DE: Alles

en: Current User
de_DE: Aktueller User

en: Next
de_DE: Vor

en: Previous
de_DE: Zurück

en: Drop a file here or click to upload
de_DE: Zum Hochladen Datei hier ablegen oder auf den Button klicken.

en: Choose File
de_DE: Datei wählen

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: Remove
de_DE: Entferne

en: Checkboxes
de_DE: Checkboxen

en: List
de_DE: Liste

en: Eight characters minimum
de_DE: Mindestens acht Zeichen

en: Passwords require at least 8 characters
de_DE: Das Passwort muss mindestens aus 8 Stellen bestehen

en: One lowercase letter
de_DE: Einen Kleinbuchstaben

en: Passwords must include at least one lowercase letter
de_DE: Das Passwort muss mindestens einen Kleinbuchstaben beinhalten

en: One uppercase letter
de_DE: Einen Großbuchstaben

en: Passwords must include at least one uppercase letter
de_DE: Das Passwort muss mindestens einen Großbuchstaben beinhalten

en: One number
de_DE: Eine Ziffer

en: Passwords must include at least one number
de_DE: Das Passwort muss mindestens eine Ziffer beinhalten

en: One special character
de_DE: Ein Sonderzeichen

en: CVC
de_DE: CVC2

en: Month
de_DE: Monat

en: Year
de_DE: Jahr

en: That credit card number is invalid
de_DE: Die Kreditkartennummer ist ungültig

en: That credit card is expired
de_DE: Die Kreditkarte ist abgelaufen

en: Please enter a valid CVC
de_DE: Bitte gültigen CVC eingeben

en: City
de_DE: Stadt

en: State/Province
de_DE: Bundesland/Kanton

en: Zip/Postal
de_DE: Postleitzahl

en: Country
de_DE: Land

en: Line 1
de_DE: Zeile 1

en: Line 2
de_DE: Zeile 2

en: This value is invalid
de_DE: Dieser Wert ist ungültig

en: Views
de_DE: Ansichten

en: Button Label
de_DE: Beschriftung der Schaltfläche

en: Current Date
de_DE: Aktuelles Datum

en: Current Time
de_DE: Aktuelle Zeit

en: Email
de_DE: E-Mail

en: Display Name
de_DE: Anzeigename

en: First Name
de_DE: Vorname

en: Last Name
de_DE: Nachname

en: User Meta
de_DE: Benutzer Meta

en: User Role
de_DE: Benutzerrolle

en: Post ID
de_DE: Beitrags ID

en: Post Title
de_DE: Beitrags-Titel

en: Author Email
de_DE: Autor Email

en: Post Meta
de_DE: Artikel Meta

en: IP Address
de_DE: IP Adresse

en: Increment
de_DE: Anstieg

en: A variable from the URL or value posted from previous page.
de_DE: Eine Variable der URL oder des Werte die von der vorherigen Seite gepostet wurde.

en: Replace 'whatever' with the parameter name. In url.com?product=form, the variable is 'product'. You would use [get param=product] in your field.
de_DE: Ersetzen Sie 'irgendetwas' mit dem Parameter Namen. In url.com?produkt=form, ist 'produkt' die Variable. Sie würden [get param=produkt] in Ihrem Feld verwenden.

en: A variable from the PHP SERVER array.
de_DE: Eine Variable vom PHP SERVER Array.

en: Replace 'whatever' with the parameter name. To get the url of the current page, use [server param="REQUEST_URI"] in your field.
de_DE: Ersetzen Sie 'whatever' mit dem Paramater Name. Um den URL der aktuellen Seite zu erhalten, verwenden Sie  [server param="REQUEST_URI"] in Ihrem Feld.

en: Save Draft
de_DE: Speichere Entwurf

en: Equals
de_DE: Entspricht

en: Does Not Equal
de_DE: Entspricht nicht

en: Is Like
de_DE: Ist wie

en: Is Not Like
de_DE: Ist nicht wie

en: Greater Than
de_DE: Grösser als

en: Less Than
de_DE: Kleiner als

en: Clickable Links
de_DE: Anklickbarer Link

en: Remove Links
de_DE: Entferne Links

en: Removes the automatic links to category pages
de_DE: Entfernt die automatischen Links zu den Kategorieseiten

en: Sanitize
de_DE: Bereinigen

en: Replaces spaces with dashes and lowercases all. Use if adding an HTML class or ID
de_DE: Ersetzt Leerzeichen mit Gedankenstrich und setzt alles auf Kleinschrift. Benutzen Sie dies wenn Sie eine HTML Klasse oder ID einzusetzen.

en: Sanitize URL
de_DE: URL bereinigen

en: Replaces all HTML entities with a URL safe string.
de_DE: Ersetzt alle HTML Datensätze mit einem sicheren URL string.

en: Truncate
de_DE: Abschneiden

en: Truncate text with a link to view more. If using Both (dynamic), the link goes to the detail page. Otherwise, it will show in-place.
de_DE: Schneiden Sie Text mit einem 'Weiter lesen' - Link an. Wenn Sie die Einstellung 'Beide' (Dynamisch) verwenden, führt dieser Link zur Detailseite. Andernfalls wird es vor Ort angezeigt.

en: More Text
de_DE: Weiterlesen

en: Time Ago
de_DE: Verstrichene Zeit

en: How long ago a date was in minutes, hours, days, months, or years.
de_DE: Wie lange ein Datum in Minuten, Stunden, Tagen, Monaten oder Jahren zurückliegt.

en: Saved Value
de_DE: Gespeicherter Wert

en: Show the saved value for fields with separate values.
de_DE: Zeigt die gespeicherten Werte für Felder mit separaten Werten.

en: Remove HTML
de_DE: Entferne HTML

en: Remove all HTML added into your form before display
de_DE: Vor der Darstellung entferne alles HTML, das in dein Formular hinzugefügt wurde

en: Keep JS
de_DE: Behalte JS

en: Javascript from your form entries are automatically removed. Add this option only if you trust those submitting entries.
de_DE: Javascript aus deinen Formulareinträgen werden automatisch entfernt. Füge dies Möglichkeit nur hinzu, wenn du denen traust, welche die Eingaben senden.

en: View
de_DE: Ansicht

en: Insert a View
de_DE: Ansicht einfügen

en: Graph
de_DE: Diagramm

en: Insert a Graph
de_DE: Diagramm einfügen

en: Search
de_DE: Suche

en: Add a Search Form
de_DE: Suchformular hinzufügen

en: Single Entry
de_DE: Einzelner Eintrag

en: Display a Single Entry
de_DE: Einen einzelnen Eintrag ansehen

en: List of Entries
de_DE: Liste der Einträge

en: Display a List of Entries
de_DE: Zeigt eine Liste der Einträge

en: Make read-only fields editable
de_DE: Nur-Lesen Felder zur Bearbeitung freigeben

en: Select a view:
de_DE: Ansicht auswählen:

en: Filter shortcodes within the view content
de_DE: Shortcodes innerhalb der Inhalt Ansicht filtern

en: Page size
de_DE: Seitengröße

en: Entry order
de_DE: Reihenfolge der Einträge

en: Default
de_DE: Standard

en: Ascending
de_DE: Aufsteigend

en: Descending
de_DE: Absteigend

en: Include draft entries
de_DE: Entwurfs-Einträge hinzufügen.

en: No draft entries
de_DE: Keine Entwurfs-Einträge

en: Only draft entries
de_DE: Nur Entwurfs-Einträge

en: All entries
de_DE: Alle Einträge

en: Use Formidable styling
de_DE: Formidable Stile verwenden

en: Customize search button
de_DE: Suchen-Schaltfläche anpassen

en: The ID of the page with the search results
de_DE: Die ID der Seite mit den Suchergebnissen

en: Select a form and field:
de_DE: Formular und Feld auswählen:

en: Select Form
de_DE: Formular auswählen

en: (no title)
de_DE: (kein Titel)

en: Graph Type
de_DE: Diagrammtyp

en: Column
de_DE: Spalten

en: Horizontal Bar
de_DE: Balkendiagramm

en: Pie
de_DE: Kuchen

en: Line
de_DE: Linien

en: Area
de_DE: Flächen

en: Scatter
de_DE: Streudiagramm

en: Histogram
de_DE: Histogramm

en: Table
de_DE: Tabelle

en: Stepped Area
de_DE: Gestufte Flächen

en: Geographical Map
de_DE: Geographische Karte

en: Data Type
de_DE: Datentyp

en: The number of entries
de_DE: Anzahl der Einträge

en: Add the field values together
de_DE: Feldwerte addieren

en: Average the totaled field values
de_DE: Durchschnitt der Feldwerte

en: Height
de_DE: Höhe

en: Width
de_DE: Breite

en: Background color
de_DE: Hintergrundfarbe:

en: Graph title
de_DE: Titel des Diagramms

en: Title font size
de_DE: Schriftgröße des Titels

en: Title font name
de_DE: Schriftart des Titels

en: Turn your pie graph three-dimensional
de_DE: Kuchendiagramm in 3D anzeigen

en: When using dates for the x_axis parameter, you can include dates with a zero value.
de_DE: Wenn ein Datum für den x_axis Parameter genutzt wird, kannst du ein Datum mit Null Werten einfügen

en: Include a legend with the graph
de_DE: Fügt eine Legende zum Graphen hinzu

en: Insert an entry ID/key:
de_DE: Eintrags-ID oder Schlüssel einfügen:

en: Include user info like browser and IP
de_DE: Benutzerinformationen, wie z.B. Browser und IP-Adresse, einfügen

en: Include rows for blank fields
de_DE: Zeilen für leere Felder einfügen

en: Do not include any HTML
de_DE: Keinen HTML Code einfügen

en: Use RTL format
de_DE: RTL (rechts nach links) Format verwenden

en: Font size
de_DE: Schriftgrösse

en: Text color
de_DE: Schriftfarbe

en: Border width
de_DE: Rahmenbreite

en: Border color
de_DE: Rahmenfarbe

en: Alternate background color
de_DE: Alternative Hintergrundfarbe

en: Field ID/key for labels
de_DE: Feld-ID/Schlüssel für die Label

en: Display format
de_DE: Anzeigeformat

en: Drop down
de_DE: Dropdown

en: Privacy
de_DE: Privatsphäre

en: Only include the entries the current user created
de_DE: Nur Einträge des aktuellen Benutzers verwenden

en: Include all entries
de_DE: Alle Einträge verwenden

en: The ID of the page to link to
de_DE: Die ID der Seite auf welche gelinkt werden soll

en: Link action
de_DE: Link-Aktion

en: Edit if allowed
de_DE: Bearbeiten, falls erlaubt

en: View only
de_DE: Nur-Lesen

en: Delete link label
de_DE: Link-Label löschen

en: Delete confirmation message
de_DE: Bestätigungsnachricht löschen

en: Send users to
de_DE: Verweise Nutzer nach

en: A page
de_DE: Eine Seite

en: An anchor on the page with id="[key]"
de_DE: Ein Anker auf der Seite mit id="[key]"

en: The entry in the back-end
de_DE: Der Eingabe-Schlüssel im Back-End.

en: URL parameter (?entry=5)
de_DE: URL-Parameter (?entry=5)

en: Identify the entry by
de_DE: Eingabe-Schlüssel identifizieren.

en: Entry key
de_DE: Eingabe-Schlüssel

en: Entry ID
de_DE: Eintrags-ID

en: Add HTML classes
de_DE: HTML-Klasse hinzufügen

en: Label on first option in the dropdown
de_DE: Label an erster Option im Dropdown.

en: Edit Entry Link
de_DE: Bearbeite den Link

en: Entry Count
de_DE: Zählung einfügen

en: Entry Postion
de_DE: Eingabe-Position

en: Even/Odd
de_DE: Gerade/Ungerade

en: Draft status
de_DE: Entwurfsstatus

en: Calendar Date
de_DE: Kalenderdatum

en: Expiration Month
de_DE: Ablaufmonat

en: Expiration Year
de_DE: Ablaufjahr

en: Other
de_DE: Andere

en: Select a taxonomy on the Form Actions tab of the Form Settings page
de_DE: Wählen Sie eine Taxonomie auf der Registerkarte Formularaktionen in den Formulareinstellungen aus.

en: Show form uploads
de_DE: Hochgeladene Dateien anzeigen

en: Hide form uploads
de_DE: Hochgeladene Dateien verbergen

en: For Each
de_DE: Jeweils

en: Creation Date
de_DE: Erstelldatum

en: Field From Entry
de_DE: Feld von Eintrag

en: Show image
de_DE: Bild anzeigen

en: Image ID
de_DE: Bild ID

en: Image Name
de_DE: Bildname

en: Single Line Text
de_DE: Einzeiliger Text

en: &mdash; Select Field &mdash;
de_DE: &mdash; Feld auswählen &mdash;

en: No options available: please check this field's options
de_DE: Keine Optionen verfügbar: Bitte die Optionen dieses Feldes überprüfen

en: Upload your Formidable XML or CSV file to import forms, entries, and views into this site. Note: If your imported form/entry/view key and creation date match an item on your site, that item will be updated. You cannot undo this action.
de_DE: Laden Sie Ihre Formidable XML oder CSV Datei für den Import von Formularen, Eingaben und Ansichten in diese Webseite hoch. Merke: Falls Ihr importierter Formular-, Eingaben- oder Ansichtenschlüssel und Erstellungsdatum einem entsprechenden Formular/Eingabe/Ansicht auf Ihrer Webseite entsprechen, wird dieses aktualisiert. Sie können diese Aktion nicht rückgängig machen.

en: Choose a Formidable XML or any CSV file
de_DE: Wählen Sie eine Formidable XML or irgendeine CSV Datei aus

en: All Fields are required
de_DE: Alle Felder werden benötigt

en: That CSV was not uploaded. Are CSV files allowed on your site?
de_DE: Die CSV Datei wurde nicht hochgeladen. Sind CSV Dateien auf Ihrer Seite überhaupt erlaubt?

en: CSV cannot be opened.
de_DE: CSV kann nicht geöffnet werden.

en: Section Fields
de_DE: Bereichs Felder

en: Date Fields
de_DE: Datum Felder

en: Toggle Fields
de_DE: Umschalt-Felder

en: Slider Fields
de_DE: Slider-Felder

en: Progress Bars &amp; Rootline
de_DE: Fortschrittsbalken &amp; Fortschrittsanzeige

en: Your styling settings have been deleted.
de_DE: Ihre Stil Einstellungen wurden gelöscht.

en: Reports
de_DE: Berichte

en: Send
de_DE: Sende

en: this notification if
de_DE: diese Benachrichtigung, wenn

en: Create
de_DE: Erstellen

en: Don't create
de_DE: Erstelle NICHT

en: this post if
de_DE: diesen Eintrag, wenn

en: Register
de_DE: Registriere

en: Don't register
de_DE: Registriere NICHT

en: user if
de_DE: diesen Benutzer, wenn

en: Do
de_DE: Führe

en: Don't do
de_DE: Führe NICHT

en: this action if
de_DE: diese Aktion aus, wenn

en: Draft was Successfully Created
de_DE: Entwurf erfolgreich erstellt

en: Entry was Successfully Created
de_DE: Der Eintrag wurde erfolgreich vorgenommen

en: Draft was Successfully Updated
de_DE: Entwurf erfolgreich aktualisiert

en: Entry was Successfully Updated
de_DE: Der Eintrag wurde erfolgreich aktualisiert

en: Entry was Successfully Duplicated
de_DE: Der Eintrag wurde erfolgreich dupliziert

en: There was a problem duplicating that entry
de_DE: Es trat ein Problem währen des Duplizierens des Eintrages auf

en: No entries were specified
de_DE: Keine Einträge wurden festgelegt

en: No form was found
de_DE: Es wurde kein Formular gefunden

en: Create Entry in Form
de_DE: Erstelle Eintrag im Formular

en: Copied from Post
de_DE: Kopiert von einem Artikel

en: You are trying to access an entry that does not exist.
de_DE: Sie versuchen auf einen Eintrag zuzugreifen der nicht existiert.

en: Save
de_DE: Speichern

en: Post
de_DE: Artikel

en: Draft
de_DE: Entwurf

en: Parent Entry ID
de_DE: ID des Eltern-Eintrages

en: Duplicate
de_DE: Duplizieren

en: No Entries Found
de_DE: Keine Einträge gefunden

en: Are you sure you want to delete that entry?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie den Eintrag löschen wollen?

en: There are no matching fields. Please check your formresults shortcode to make sure you are using the correct form and field IDs.
de_DE: Es gibt keine passenden Felder. Bitte checke Deine "formresults shortcode" um sicherzustellen, das Du die korrekte Form und Feld-Ids verwendest.

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: You are missing options in your shortcode. A field_id is required.
de_DE: Es fehlen Optionen in Deinem Shortcode. Eine Feld-ID wird benötigt.

en: Your entry was successfully deleted
de_DE: Ihr Eintrag wurde erfolgreich gelöscht

en: You are missing options in your shortcode. field_id is required.
de_DE: In Ihrem Shortcode fehlen Angaben. field_id ist erforderlich.

en: There was an error deleting that entry
de_DE: Es gab einen Fehler beim Löschen des Eintrages

en: no one
de_DE: niemand

en: Resent to %s
de_DE: Erneut an %s versendet

en: Resent to No one! You do not have permission
de_DE: Nicht erneut versendet, da Ihnen die Berechtigung fehlt

en: You must include a valid field id or key in your stats shortcode.
de_DE: Ihr Statistik-Shortcode muss eine gültige Feld-ID oder einen Schlüssel enthalten.

en: Search Views
de_DE: Ansichten suchen

en: No Views Found.
de_DE: Keine Ansichten gefunden.

en: Add New View
de_DE: Neue Ansicht hinzufügen

en: Edit View
de_DE: Ansicht bearbeiten

en: View all forms
de_DE: Alle Formulare ansehen

en: View Title
de_DE: Titel der Ansicht

en: Form
de_DE: Formular

en: Entry
de_DE: Eintrag

en: Content
de_DE: Text

en: Dynamic Content
de_DE: Dynamischer Inhalt

en: Date
de_DE: Datum

en: Key
de_DE: Schlüssel

en: Former ID
de_DE: Frühere ID

en: N/A
de_DE: n. a.

en: Basic Settings
de_DE: Grundeinstellungen

en: Advanced Settings
de_DE: Erweiterte Einstellungen

en: Customization
de_DE: Anpassung

en: day
de_DE: Tag

en: days
de_DE: Tage

en: daily
de_DE: täglich

en: week
de_DE: Woche

en: weeks
de_DE: Wochen

en: weekly
de_DE: wöchentlich

en: month
de_DE: Monat

en: months
de_DE: Monate

en: monthly
de_DE: monatlich

en: year
de_DE: Jahr

en: years
de_DE: Jahre

en: yearly
de_DE: jährlich

en: There are no views with that ID
de_DE: Es gibt keine Ansichten mit dieser ID

en: Verify a different license key
de_DE: Einen anderen Lizenschlüssel verifizieren

en: Enter your license key here
de_DE: Lizenzschlüssel hier eintragen

en: Save License
de_DE: Speichere die Lizenz

en: Use this license to enable Formidable Pro site-wide
de_DE: Verwenden Sie diese Lizenz, um Formidable Pro auf der gesamten Webseite zu erlauben

en: You must include a field id or key in your graph shortcode.
de_DE: Du musst eine Feld-ID oder einen Feld-Schlüssel in Deinen "Graph" Shortcode einfügen.

en: Using multiple values in the id graph parameter has been removed as of version 2.02.04
de_DE: Die Verwendung von multiplen Werten im "ID-Graph"-Parameter wurde mit Version 2.02.04 entfernt.

en: No data
de_DE: Keine Daten

en: Submissions
de_DE: Übermittelte Einträge

en: Total
de_DE: Gesamt

en: Average
de_DE: Durchschnitt

en: Fields
de_DE: Felder

en: Updated At
de_DE: Aktualisiert am

en: Invalid x-axis
de_DE: Ungültige x-Achse

en: If your form is near the top of the page, you may see a flash of the fields hidden with conditional logic. Check this box to fade in the whole form. Note: If you have javascript errors on your page, your form will remain hidden on the page.
de_DE: Wenn sich das Formular nahe am oberen Bildrand befindet, kann es zu blitzartigem aufscheinen der Felder mit konditionaler Logik kommen. Klicke diese Box an um das gesamte Formular langsam einblenden zu lassen. Anmerkung: Wenn Du Javascript-Fehler auf Deiner Seite hast, wird das Formular auf der Seite ausgeblendet bleiben.

en: Fade in forms with conditional logic on page load
de_DE: Formular mit konditionaler Logik beim Laden der Seite langsam einblenden

en: Include the jQuery CSS on ALL pages
de_DE: Einfügen des jQuery CSS auf ALLEN Seiten

en: The styling for the date field calendar. Some users may be using this css on pages other than just the ones that include a date field.
de_DE: Das Styling für das Daten- Feld Kalender. Einige Benutzer verwenden die CSS vielleicht auf anderen Seiten, als auf der die das Daten- Feld beinhaltet.

en: Include accordion javascript
de_DE: Binde Accordion Javascript ein

en: Warning: This option will be removed. Please load accordion javascripts from your theme.
de_DE: Warung: Diese Option wird entfernt. Bitte lade accordion javascripts von Deinem Theme.

en: If you have manually created an accordion form, be sure to include the javascript for it.
de_DE: Wenn sie manuell ein Accordion Formular eingefügt haben, stellen Sie sicher, dass Sie den Javascript- Code dafür einbinden.

en: Use this menu name site-wide
de_DE: Benütze den Menü-Namen für die gesamte Webseite

en: Change the format of the date used in the date field.
de_DE: Ändern Sie das Fomat des Datums, welches im Datumsfeld benützt wird.

en: Date Format
de_DE: Datums-Format

en: The default message seen when after an entry is updated.
de_DE: Die Standardnachricht nach der Aktualisierung eines Eintrags.

en: Edit Message
de_DE: Nachricht bearbeiten

en: The label on the submit button when editing and entry.
de_DE: Die Beschriftung auf der Sende Schaltfläche, wenn eine Eingabe bearbeitet wird.

en: Update Button
de_DE: Aktualisierungs-Schaltfläche

en: The message seen when a user who is not logged-in views a form only logged-in users can submit.
de_DE: Die Mitteilung, die zu sehen ist, wenn ein Benutzer der nicht eingeloogt ist, ein Formular zu sehen versucht, dass nur für Eingeloggte sichtbar sein soll.

en: Login Message
de_DE: Login Mitteilung

en: The message seen when a user attempts to submit a form for a second time if submissions are limited.
de_DE: Die Nachricht, die ein Benutzer sieht, wenn er ein Formular ein weiteres Mal senden will, bei dem die Menge der Sendungen begrenzt ist.

en: Previously Submitted Message
de_DE: Vorher gesendete Nachricht

en: Value
de_DE: Wert

en: Conditional Logic
de_DE: Konditional Logik

en: any
de_DE: irgendeins

en: all
de_DE: alle

en: of the following match
de_DE: der Folgenden stimmen überein

en: Create Post
de_DE: Post erstellen

en: &mdash; Select a Taxonomy &mdash;
de_DE: &mdash; Taxonomie auswählen &mdash;

en: &mdash; Select a Field &mdash;
de_DE: &mdash; Feld auswählen &mdash;

en: A New Checkbox Field
de_DE: Ein neues Checkbox Feld

en: Exclude options
de_DE: Optionen ausschließen

en: Check All
de_DE: Alle auswählen

en: Check All Level %d
de_DE: Alle Level %d überprüfen

en: NOTE: if the parent is excluded, child categories will be automatically excluded.
de_DE: BEACHTE: Wenn die Eltern-Kategorie exkludiert ist, werden die nachgeordneten Kategorien ebenfalls automatisch exkludiert.

en: To setup a new custom post type, install and setup a plugin like 'Custom Post Type UI', then return to this page to select your new custom post type.
de_DE: Um einen neuen Custom Post Type zu erstellen, installieren und konfigurieren Sie ein Plugin wie  'Custom Post Type UI'; anschließend kehren Sie zu dieser Seite zurück und wählen Sie den neuen Custom Post Type aus.

en: Post Type
de_DE: Artikel Typ

en: Post Content
de_DE: Artikel Inhalt

en: Use a single field
de_DE: Ein einzelnes Feld verwenden

en: Customize post content
de_DE: Eintragsinhalt anpassen

en: Select a Field
de_DE: Wähle ein Feld

en: Create new view
de_DE: Neue Ansicht erstellen

en: The content shown on your single post page. If nothing is entered here, the regular post content will be used.
de_DE: Der auf Ihrer einzelnen Beitragsseite gezeigte Inhalt. Wenn hier nichts eingetragen wird, wird der reguläre Beitragsinhalt verwendet.

en: Customize Content
de_DE: Inhalt anpassen

en: Add text, HTML, and fields from your form to build your post content.
de_DE: Verwenden Sie Text, HTML und Felder aus Ihrem Formular um Beiträge zu erstellen.

en: Editing this box will update your existing view or create a new one.
de_DE: Die Bearbeitung dieses Kastens führt zur Aktualisierung Ihrer bestehenden Ansicht oder erstellt eine neue.

en: Excerpt
de_DE: Auszug

en: None
de_DE: Keine

en: Post Password
de_DE: Artikel Passwort

en: Automatically Generate from Post Title
de_DE: Automatisch vom Artikeltitel generieren

en: Post Date
de_DE: Artikeldatum

en: Date of entry submission
de_DE: Datum der Übermittlung

en: Post Status
de_DE: Artikelstatus

en: Create Draft
de_DE: Erstelle Entwurf

en: Pending
de_DE: Anstehend

en: Automatically Publish
de_DE: Automatisch veröffentlichen

en: Create New Dropdown Field
de_DE: Erstelle neues Dropdown Feld

en: Taxonomies/Categories
de_DE: Taxonomien/Kategorien

en: Custom Fields
de_DE: Benutzerdefinierte Felder

en: No taxonomies available
de_DE: Keine Taxonomien verfügbar

en: Add New Entry
de_DE: Neuen Eintrag hinzufügen

en: Select a form for your new entry.
de_DE: Wählen Sie ein Formular für ihren neuen Eintrag aus.

en: Go
de_DE: Los

en: Comments/Notes
de_DE: Kommentare/Hinweise

en: Add Note/Comment
de_DE: Kommentar/Hinweis hinzufügen

en: Comment/Note
de_DE: Kommentar/Hinweis

en: Submit
de_DE: Senden

en: You did not add any fields to your form. %1$sGo back%2$s and add some.
de_DE: Sie haben keine Felder zu Ihrem Formular hinzugefügt. %1$sGehen Sie zurück%2$s und fügen Sie welche hinzu.

en: Edit Entry
de_DE: Eintrag bearbeiten

en: Uploading Files. Please Wait.
de_DE: Dateien werden hochgeladen. Bitte Warten.

en: Pagination
de_DE: Seitennumerierung

en: Hide Progress bar and Rootline
de_DE: Fortschrittsbalken und Fortschrittsanzeige ausblenden

en: Show Progress bar
de_DE: Zeige Fortschrittsbalken

en: Show Rootline
de_DE: Zeige Fortschrittsanzeige

en: Show page titles with steps
de_DE: Zeige Seitentitel mit Abstufungen

en: Page %d title
de_DE: Seite %d Titel

en: Hide the page numbers
de_DE: Seitennummern ausblenden

en: Hide lines in the rootline or progress bar
de_DE: Trennlinien in Fortschrittsanzeige oder Fortschrittsbalken ausblenden

en: greater than
de_DE: größer als

en: less than
de_DE: kleiner als

en: Update Button Text
de_DE: Aktualisiere Schaltflächentext

en: Previous Button Text
de_DE: Text für die "Zurück/Vorherige" Schaltfläche

en: Submit Button Alignment
de_DE: Ausrichtung der "Senden" Schaltfläche

en: Center
de_DE: Mittig

en: Inline
de_DE: Innerhalb Zeile

en: Prevent the form from showing when submissions should not be accepted. Close it now, or schedule the form to open and/or close later.
de_DE: Verhindere dass das Formular angezeigt wird, wenn Einträge nicht angenommen werden sollen. Schließe es jetzt oder lege fest, wann das Formular später offen und/oder geschlossen sein soll.

en: Close the form after a specific number of entries have been received.
de_DE: Schließe dieses Formular nachdem eine bestimmte Anzahl an Einträgen übermittelt wurde.

en: This message is shown when a form is closed for new entries.
de_DE: Diese Nachricht wird angezeigt, wenn ein Formular für neue Einträge geschlossen ist.

en: greater than or equal to
de_DE: größer oder gleich zu

en: less than or equal to
de_DE: kleiner oder gleich zu

en: Determine who can see, submit, and edit form entries.
de_DE: Bestimmen Sie, wer Formularinhalte sehen, senden und bearbeiten darf.

en: Logged-in Users
de_DE: Angemeldete Benutzer

en: Logged-in User
de_DE: Angemeldete Benutzer

en: Saved Cookie
de_DE: Gespeichertes Cookie

en: Cookie Expiration
de_DE: Das Cookie ist abgelaufen

en: hours
de_DE: Stunden

en: Allow front-end editing of entries
de_DE: Erlaube die Bearbeitung von Einträgen auf der Webseite

en: On Update
de_DE: Beim Aktualisieren

en: Show Message
de_DE: Nachricht anzeigen

en: Redirect to URL
de_DE: Weiterleiten zu der URL

en: Show Page Content
de_DE: Seiteninhalt anzeigen

en: Use Content from Page
de_DE: Inhalt einer Seite verwenden

en: Allow logged-in users to save drafts
de_DE: Erlaube eingeloggten Usern Entwürfe zu speichern.

en: Protect all files uploaded in this form
de_DE: Mit diesem Formular hochgeladene Dateien schützen

en: Copy this form to other blogs when Formidable Forms is activated
de_DE: Kopiere dieses Formular in andere Blogs, wenn Formidable Forms aktiviert ist.

en: Saved Draft
de_DE: Gespeicherter Entwurf

en: Submit this form with AJAX
de_DE: Sende dieses Formular mit AJAX

en: Submit the form without refreshing the page.
de_DE: Schicke das Formular ab, ohne die Seite zu aktualisieren.

en: Event Date
de_DE: Anlassdatum

en: Entry creation date
de_DE: Eintrags-Erstellungsdatum

en: Entry update date
de_DE: Aktualisierungsdatum des Eintrags

en: End Date or Day Count
de_DE: Enddatum oder Zählung der Tage

en: No multi-day events
de_DE: Keine mehrtägigen Events

en: Repeat
de_DE: Wiederholung

en: Select a field from your form that contains values like 1 week, 2 weeks, 1 year, etc. This will set the repeat period for each event.
de_DE: Wählen Sie ein Feld aus Ihrem Formular, welches Werte wie 1 Woche, 2 Wochen, 1 Jahr etc. enthält. Dies definiert die Wiederholungsperiode für jeden Anlass.

en: No repeating events
de_DE: Keine wiederholende Anlässe

en: End Repeat
de_DE: Ende Wiederholung

en: Never
de_DE: Niemals

en: Use Entries from Form
de_DE: Benutzen der Einträge vom Formular

en: View Format
de_DE: Format der Ansicht

en: All Entries &mdash; list all entries in the specified form
de_DE: Alle Einträge &mdash; listen Sie alle Einträge im angegebenen Formular auf

en: Single Entry &mdash; display one entry
de_DE: Einzelner Eintrag &mdash; einen Eintrag anzeigen

en: Both (Dynamic) &mdash; list the entries that will link to a single entry page
de_DE: Beide (Dynamisch) &mdash; listen Sie Einträge die zum Einzel-Eintrag führen auf

en: Calendar &mdash; insert entries into a calendar
de_DE: Kalender &mdash; Fügen Sie Einträge in einen Kalender ein

en: Draft or complete entry
de_DE: Eintrag vervollständigen oder als Entwurf ablegen

en: Complete entry
de_DE: Eintrag vervollständigen

en: Date options: 'NOW' or a date in yyyy-mm-dd format.
de_DE: Datums- Optinen: 'HEUTE' oder ein Datum im JJJJ-MM-TT Format.

en: Entry updated date
de_DE: Aktualisiertes Eintragsdatum

en: Parent entry ID
de_DE: ID des übergeordneten Eintrags

en: Entry status
de_DE: Status des Eintrags

en: IP
de_DE: IP Adresse

en: is
de_DE: ist

en: If you don’t want all your entries displayed, you can insert the number limit here. Leave blank if you’d like all entries shown.
de_DE: Wenn Sie nicht alle Einträge angezeigen wollen, können Sie hier ein Zahl als Limit setzen. Lassen Sie das Feld leer, wenn alle Einträge erscheinen sollen.

en: Page Size
de_DE: Seitengröße

en: The number of entries to show per page. Leave blank to not use pagination.
de_DE: Die Anzahl der Einträge, die pro Seite gezeigt werden. Lassen Sie das Feld leer um keine Seitenzahlen zu verwenden.

en: Sort & Filter
de_DE: Sortieren & Filtern

en: Order
de_DE: Reihenfolge

en: Filter Entries
de_DE: Filtere Einträge

en: Narrow down which entries will be used. The Unique options uses SQL GROUP BY to make sure only one entry is shown for each value in the selected field(s).
de_DE: Schränke ein, welche Einträge verwendet werden sollen. Die "Unique options" nutzt SQL GROUP BY um sicherzustellen, dass nur ein Eintrag pro Wert in den ausgewählten Feldern angezeigt wird.

en: No Entries Message
de_DE: keine Einträge Nachricht

en: Advanced
de_DE: Fortgeschritten

en: Detail Page Slug
de_DE: URL-Bezeichner (slug) der Detail-Seite

en: Example: If parameter name is 'contact', the url would be like %1$s/selected-page?contact=2. If this entry is linked to a post, the post permalink will be used instead.
de_DE: Beispiel: Wenn der Parameter Name 'kontakt' ist, wäre die URL z.B. %1$s/selected-page?kontakt=2. Falls der Eintrag zu einem Beitrag verlinkt wird, wird der Beitrags- Permalink anstatt dessen verwendet.

en: Parameter Value
de_DE: Parameter Wert

en: Detail Page
de_DE: Detail-Seite

en: Listing Page
de_DE: Listing-Seite

en: This page lists multiple entries. Link to a single entry/detail page using [detaillink]
de_DE: Diese Seite zeigt mehrere Einträge als Auflistung. Um auf eine Einzelansicht zu verweisen verwenden Sie [detaillink]

en: This is the detail page for a single entry in this form
de_DE: Diese Seite zeigt einen einzelnen Einträge an

en: Before Content
de_DE: Vor Inhalt

en: This content will not be repeated. This would be a good place to put any HTML table tags.
de_DE: Dieser Inhalt wird nicht wiederholt. Es wäre eine gute Stelle um beliebigen HTML Tabellen Code einzufügen.

en: The HTML for your page. If 'All Entries' is selected above, this content will be repeated for each entry. The field ID and Key work synonymously, although there are times one choice may be better. If you are panning to copy your view settings to other blogs, use the Key since they will be copied and the ids may differ from blog to blog.
de_DE: Dast HTML für Ihre Seite. When oben 'Alle Eingaben' ausgewählt ist, wird dieser Inhalt für jeden Eintrag wiederholt. Die Feld ID und Schlussel arbeiten synonym, obwohl manchmal die eine Wahl besser als die andere ist. Falls Sie Ihre Ansichtseinstellungen auf einen anderen Blog kopieren möchten, verwenden Sie die Schlüssel, da die IDs zwischen den Blogs unterschiedlich sein können.

en: Disable visual editor for this view
de_DE: Visuellen Editor für diese Ansicht ausschalten

en: It is recommended to check this box if you include a <table> tag in the Before Content box. If you are editing a view and notice the visual tab is selected and your table HTML is missing, you can switch to the HTML tab, go up to your url in your browser and hit enter to reload the page. As long as the settings have not been saved, your old HTML will be back to way it was before loading it in the visual tab.
de_DE: Es ist empfohlen diese Box zu aktivieren, wenn Du einen  "<table> tag" in der "Before Content"-Box hinzugefügt hast. Wenn Du einen "View" bearbeitest und bemerkst, dass der "visual tab" ausgewählt ist und Dein " table HTML" fehlt, kannst Du zum "HTML tab" wechseln, auf die URL im Browser klicken und Enter drücken um die Seite neu zu laden. So lange die Einstellungen noch nicht gespeichert wurden, wird Dein altes HTML wieder so verwendet, wie vor dem Laden in das "visual tab".

en: After Content
de_DE: Nach Inhalt

en: This content will not be repeated. This would be a good place to close any HTML tags from the Before Content field.
de_DE: Dieser Inhalt wird nicht wiederholt werden. Dies wäre eine gute Stelle um HTML Tags zu schliessen, die sie bei 'Vor Inhalt' eingefügt haben.

en: The HTML for the entry on the dynamic page. This content will NOT be repeated, and will only show when the %1$s is clicked.
de_DE: Der HTML der zum Eintrag der  Dynamischen Seite gehört. Dieser Inhalt wird NICHT wiederholt und wird alleine sichtbar, wenn %1$s geklickt wird.

en: Entry Key
de_DE: Eingabe Schlüssel

en: Random
de_DE: Zufällig

en: Show
de_DE: Zeige

en: Save to get ID
de_DE: Speichern um die ID zu erhalten

en: Insert with PHP
de_DE: Mit PHP einfügen

en: Hide
de_DE: Verstecke

en: not like
de_DE: nicht wie

en: Load Options From
de_DE: Lade Optionen von

en: &mdash; Select &mdash;
de_DE: &mdash; &mdash; Auswählen

en: Form Entries
de_DE: Formular Einträge

en: Category/Taxonomy
de_DE: Kategorie / Taxonomie

en: Select a Form
de_DE: Ein Formular auswählen

en: Limit options to those created by the current user
de_DE: Auf Optionen beschränken, welche vom aktuellen Benutzer erstellt wurden

en: Collapsible: This section will slide open and closed.
de_DE: Zusammenklappbar: Dieser Abschnitt kann auf- und zugeklappt werden

en: Collapsible
de_DE: Einklappbar

en: Maximum upload size: %sMB
de_DE: Maximale Größe einer Datei: %sMB

en: This data is dynamic on change
de_DE: Diese Daten sind bei Veränderungen dynamisch

en: Repeat Layout
de_DE: Ansicht weiderholen

en: Default: No automatic formatting
de_DE: Voreinstellung: keine automatische Formatierung

en: Inline: Display each field and label in one row
de_DE: Inline: Felder und Beschriftungen in einer Zeile anzeigen

en: Grid: Display labels as headings above rows of fields
de_DE: Grid: Beschriftung als Überschriften oberhalb der Felder anzeigen

en: Default Value
de_DE: Standardwert

en: Placeholder Text
de_DE: Platzhalter Text

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: show a single time dropdown
de_DE: Zeige eine Dropdown-Liste

en: Maximum Rating
de_DE: Maximale Bewertung

en: Determines who can see this field. The selected user role and higher user roles will be able to see this field. The only exception is logged-out users. Only logged-out users will be able to see the field if that option is selected.
de_DE: Bestimmt, wer das Feld sehen kann. Das ausgewählte Benutzerrecht und höhere Rechte werden das Feld sehen können. Die einzige Ausnahme sind ausgeloggte User. Nur eingeloggte User können das Feld sehen, wenn die entsprechende Option ausgewählt ist.

en: Visibility
de_DE: Sichtbarkeit

en: Everyone
de_DE: Alle

en: Logged-out Users
de_DE: Ausgeloggte User

en: Below Field
de_DE: Unter dem Feld

en: Range
de_DE: Bereich

en: Add "Other"
de_DE: "Weitere" einfügen

note: translators: %s: The page number
en: Page %s
de_DE: Seite %s

en: Autocomplete
de_DE: Autovervollständigung

en: A strong password is at least 8 characters long and includes a an uppercase letter, a lowercase letter, a number, and a character.
de_DE: Ein starkes Passwort ist mindesten 8 Zeichen lang und beinhaltet einen Großbuchstaben, einen Kleinbuchstaben, eine Ziffer und ein Sonderzeichen.

en: Require a strong password
de_DE: Ein starkes Passwort verlangen

en: Display a meter to the user showing the password requirements and strength of the typed password. This will only apply when the field is not within a Repeater.
de_DE: Zeige eine Anzeige an, welche dem Nutzer die Sicherheitsanforderungen an Passwörter und die Stärke des selbst gewählten Passworts anzeigt. Diese Einstellung greift nur, wenn das Feld nicht in einem "Repeater" ist.

en: Show password strength meter
de_DE: Passwort-Sicherheitsanzeige einblenden.

en: When a large image is uploaded, resize it before you save it to your site.
de_DE: Wenn ein großes Bild hochgeladen werden soll, passe es an bevor Du es mit der Seite speicherst.

en: New file size
de_DE: Neue Deteigröße

en: The size the image should be resized to
de_DE: Die Größe des Bildes sollte angepasst werden auf

en: Resize the image by width or height
de_DE: Bildgröße anpassen nach Breite und Höhe.

en: wide
de_DE: breit

en: high
de_DE: hoch

en: Allowed file types
de_DE: Erlaubte Dateiformate

en: Specify allowed types
de_DE: Spezifiziere erlaubte Dateiformate

en: Set the file size limit for each file uploaded. Your server settings allow a maximum of %d MB.
de_DE: Bestimmen Sie die maximale Größe pro Datei und die max. Anzahl an Dateien die hochgeladen werden können. Ihr Server hat eine Beschränkung für Uploads von %d MB.

en: Upload text
de_DE: Text hochladen

en: The label shown when the file upload field is compacted with the frm_compact CSS layout class.
de_DE: Das angezeigte Label wenn das Feld für des Datei-Hochladen "compacted" ist mit  frm_compact CSS layout class.

en: Compact upload text
de_DE: "Compacted" Text des hochladens

en: These buttons are for illustrative purposes only. They will be functional in your form.
de_DE: Diese Buttons dienen nur der Verschönerung. Sie werden erst im Formular funktionieren.

en: Use four digit years or +/- years to make it dynamic. For example, use -5 for the start year and +5 for the end year.
de_DE: Verwenden Sie vier Ziffern Jahre oder +/- Jahre, um es dynamisch zu machen. Z.B. verwende -5 für das Startjahr und +5 für das Endjahr.

en: Year Range
de_DE: Jahresabgrenzung

en: Repeat Links
de_DE: Wiederholungs-Links

en: Text links
de_DE: Text-Links

en: Text links with icons
de_DE: Text-Links mit Symbolen

en: Add New Label
de_DE: Neue Beschriftung hinzufügen

en: Remove Label
de_DE: Beschriftung entfernen

en: Get only the most recent value
de_DE: Nur den neuesten Wert übernehmen

en: Calendar Localization
de_DE: Kalender Lokalisierung

en: Insert Form
de_DE: Formular einfügen

en: Add a separate value to use for calculations, email routing, saving to the database, and many other uses. The option values are saved while the option labels are shown in the form. Use [%s] to show the saved value in emails or views.
de_DE: Verwenden Sie einen separaten Wert für Berechnungen, E-Mail-Routing, zur Speicherung in der Datenbank und andere Verwendungszwecke. Die Werte werden gespeichert, während im Formular weiterhin die Bezeichnungen angezeigt werden. Verwenden Sie [%s], um den gespeicherten Wert in E-Mails oder Ansichten anzuzeigen.

en: Use separate values
de_DE: Benütze seperate Werte

en: Show Labels
de_DE: Labels anzeigen

en: Active Label
de_DE: Aktives Label

en: Inactive Label
de_DE: Inaktives Label

en: The maximum number of times the end user is allowed to duplicate this section of fields in one entry
de_DE: Die maximale Anzahl, wie oft es dem Benutzer erlaubt wird, diese Sektion von Feldern in einem Eintrag zu vervielfältigen

en: Repeat Limit
de_DE: Grenzwert für Wiederholungen

en: By default, only the last four digits of a credit card number will be saved. We recommend that you save as little credit card information on your site as possible.
de_DE: Standardmässig werden lediglich die vier letzten Ziffern der Kreditkarte gespeichert. Wir empfehlen Ihnen, so wenige Kreditkartendaten wie möglich auf Ihrer Webseite zu speichern.

en: Credit Card Security
de_DE: Kreditkartensicherheit

en: Save only the last 4 digits
de_DE: Nur die letzten 4 Ziffern speichern

en: Do not store the card number
de_DE: Kartennummern nicht speichern

en: Store the whole card number (not recommended)
de_DE: Die gesamte Kartennummer speichern (NICHT empfohlen)

en: Do not store or POST card values
de_DE: Kartendaten weder übertragen noch speichern

en: Address Type
de_DE: Adresstyp

en: United States
de_DE: Vereinigte Staaten von Amerika

en: Europe
de_DE: Europa

en: Other - exclude country field
de_DE: Andere - Länderfeld ausschließen

en: Importing CSV
de_DE: CSV wird importiert

en: %1$s entries are importing
de_DE: %1$s Eingabe werden importiert

en: CSV Delimiter
de_DE: CSV Trennzeichen

en: Import Into Form
de_DE: Importiere in das Formular

en: Import files. If you would like to import files from your CSV, check this box.
de_DE: Dateien importieren. Klicke diese Box, wenn Du Dateien von Deiner CSV importieren möchtest.

en: Note: Only entries can by imported via CSV.
de_DE: Merke: Nur Einträge können mittels CSV importiert werden.

en: Map Fields
de_DE: Karten Felder

en: Created at
de_DE: Erstellt am

en: Created by
de_DE: Erstellt von

en: last updated
de_DE: zuletzt aktualisiert

en: updated at
de_DE: aktualisiert um

en: Updated at
de_DE: Aktualisiert am

en: updated by
de_DE: aktualisiert durch

en: Updated by
de_DE: Aktualisiert von

en: Is Draft
de_DE: Ist Entwurf

en: Note: If you select a field for the Entry ID or Entry Key, the matching entry with that ID or key will be updated.
de_DE: Anmerkung: Wenn Sie ein Feld für die Eingabe-ID oder den Eingabe-Schlüssel auswählen, wird der entsprechende Eintrag mit dieser ID oder diesem Schlüssel aktualisiert.

en: On Color
de_DE: Farbe wenn an

en: Off Color
de_DE: Farbe wenn aus

en: Head Color
de_DE: Kopf-Farbe

en: Text Color
de_DE: Textfarbe

en: Color
de_DE: Farbe

en: Weight
de_DE: Stärke

en: Size
de_DE: Größe

en: BG color
de_DE: Hintergrundfarbe

en: Border
de_DE: Rahmen

en: Thickness
de_DE: Dicke

en: solid
de_DE: durchgehend

en: dotted
de_DE: gepunktet

en: dashed
de_DE: gestrichelt

en: double
de_DE: doppelt

en: Border Position
de_DE: Rahmen Position

en: top
de_DE: oben

en: bottom
de_DE: Abstand unten

en: left
de_DE: links

en: right
de_DE: rechts

en: After Heading
de_DE: Nach dem Header

en: Before Heading
de_DE: Vor dem Header

en: BG Color
de_DE: Hintergrundfarbe

en: Active BG
de_DE: Aktiver Hintergund

en: Active Text
de_DE: Aktiver Text

en: Border Color
de_DE: Rahmenfarbe

en: Border Size
de_DE: Rahmenbreite

en: Circle Size
de_DE: Kreisgröße

en: Bar Color
de_DE: Balken-Farbe

en: Repeatable Section
de_DE: Wiederholbarer Bereich

en: Text Area
de_DE: Text-Bereich

en: Another field with a description
de_DE: Ein weiteres Feld mit Beschreibung

en: Collapsible Section
de_DE: Einklappbarer Bereich

en: Toggle
de_DE: Umschalten

en: New Style
de_DE: Neuer Stil

en: default
de_DE: Standard

en: Median
de_DE: Mittelwert

en: Go to Report
de_DE: Zu dem Bericht gehen

en: Select a report to view.
de_DE: Wählen Sie einen Report zum Ansehen aus.

en: Set the order for the values in your Lookup Field.
de_DE: Reihenfolge der Werte im Nachschlagefeld festlegen.

en: Option order
de_DE: Optionsreihenfolge

en: Ascending (A-Z)
de_DE: Aufsteigend (A-Z)

en: Descending (Z-A)
de_DE: Absteigend (A-Z)

en: No order set
de_DE: Keine Reihenfolge ausgewählt

en: Does not apply to administrators.
de_DE: Gilt nicht für Administratoren.

en: No options found
de_DE: Keine Optionen gefunden

en: View all posts filed under %s
de_DE: Alle Artikel ansehen, welche unter %s eingeordnet sind

en: Your draft has been saved.
de_DE: Ihr Entwurf wurde gespeichert.

en: This form is currently closed for submissions.
de_DE: Dieses Formular ist zur Zeit für Einträge geschlossen.

en: Export to CSV
de_DE: Exportiere als CSV

en: All Fields
de_DE: Alle Felder

en: The entered values do not match
de_DE: Die eingegebenen Werte stimmen nicht überein

en: No Categories
de_DE: Keine Kategorien

en: Confirm
de_DE: Best&auml;tigen

en: Edit Uploaded File
de_DE: Hochgeladene Datei editieren

en: Select a value to insert into the box below
de_DE: Wählen Sie einen Wert für die Eingabe in die Box darunter aus

en: User IP
de_DE: Benutzer IP

en: Form Fields
de_DE: Formular Felder

en: Medium
de_DE: Mittel

en: Large
de_DE: Groß

en: Full Size
de_DE: Volle Größe

en: Helpers
de_DE: Helfer

en: Admin link to edit the entry
de_DE: Admin Link zum Eintrag

en: Link to view single page if showing dynamic entries
de_DE: Link zu einzelner Seite, wenn Dynamische Einträge gezeigt werden

en: Add a rotating 'even' or 'odd' class
de_DE: Fügen Sie eine wechselnde 'even' or 'odd' Klasse hinzu

en: Default Email Message
de_DE: Standard Email Nachricht

en: Site Name
de_DE: Website Name

en: Previous Page
de_DE: Vorherige Seite

en: Next Page
de_DE: Nächste Seite

en: equal to
de_DE: ist gleich

en: NOT equal to
de_DE: ist NICHT gleich

en: like
de_DE: wie

en: NOT like
de_DE: NICHT wie

en: starts with
de_DE: beginnt mit

en: ends with
de_DE: endet mit

en: unique (get oldest entries)
de_DE: eindeutig (älteste Einträge heranziehen)

en: unique (get newest entries)
de_DE: einzigartig (neueste Einträge heranziehen)

en: Add New
de_DE: Neu hinzufügen

en: Resend Email Notifications
de_DE: E-Mail Benachrichtigungen nochmals senden

en: Download CSV
de_DE: CSV herunterladen

en: Display a list of Formidable entries
de_DE: Zeigen Sie eine Liste von Formidable Einträgen an

en: Formidable Entries List
de_DE: Liste der Formidable Einträge

en: Title
de_DE: Titel

en: Use Settings from View
de_DE: Verwenden Sie die Einstellungen der Ansicht

en: Views with a "Both (Dynamic)" format will show here.
de_DE: Ansichten mit einem "Beides (Dynamisch)" Format werden hier angezeigt.

en: Page
de_DE: Seite

en: Title Field
de_DE: Titelfeld

en: List Entries by Category
de_DE: Einträge nach Kategorie auflisten

en: Category Field
de_DE: Kategorie-Feld

en: Show Entry Counts
de_DE: Anzeige des Eintrags-Zählers

en: Show Only Category Name
de_DE: Nur Kategorie-Name zeigen

en: Show Entries Beneath Categories
de_DE: Anzeigen der Einträge unter den Kategorien

en: Entry Limit (leave blank to list all)
de_DE: Eintrags-Limit (leer lassen um Alle zu listen)

en: Formidable Forms Pro requires Formidable Forms to be installed.
de_DE: Formidable Forms Pro setzt die Installation von Formidable Forms voraus.

en: Your Formidable Pro License was Invalid
de_DE: Ihre Formidable Pro Lizenz war ungültig

en: Please enter a license number
de_DE: Bitte geben Sie eine Lizenznummer ein

en: expired
de_DE: abgelaufen

en: invalid
de_DE: ungültig

en: An update is available, but your license is %s.
de_DE: Ein Update ist verfügbar, aber Ihre Lizenz ist %s.

en: You had an error communicating with the Formidable Forms API. %1$sClick here%2$s for more information.
de_DE: Bei der Kommunikation mit der Formidable Forms-API ist ein Fehler aufgetreten. %1$sKlicken Sie hier%2$s, um weitere Informationen zu erhalten.

en: You had an HTTP error connecting to the Formidable Forms API
de_DE: Bei der Kommunikation mit der Formidable Forms-API ist ein HTTP-Fehler aufgetreten

en: There was a %1$s error: %2$s
de_DE: Es gab einen %1$s Fehler: %2$s

en: Your License Key was invalid
de_DE: Ihr Lizenzschlüssel war ungültig

en: A Formidable Forms update is available, but your license is invalid.
de_DE: Ein Formidable Forms Update steht zur Verfügung aber Deine Lizenz is ungültig.

en: Select a View
de_DE: "View" auswählen

en: Go to View
de_DE: Zum "View" gehen

en: View Filtering
de_DE: Filtrierung ansehen

en: Limited
de_DE: Beschränkt

en: Recommended. Adds automatic paragraphs and line breaks and filters most shortcodes.
de_DE: Empfohlen. Fügt automatische Paragrafen und Zeilenumbrüche hinzu und filtert die meisten Shortcodes.

en: Everything
de_DE: Alles

en: Use only when shortcodes from other plugins are shown when Limited is selected. May cause conflicts with some plugins.
de_DE: Nur benutzen wenn Shortcodes anderer Plugins angezeigt werden während Limited ausgewählt ist. Kann zu Konflikten mit anderen Plugins führen.

en: Display a View
de_DE: Einen "View" anzeigen

en: data display
de_DE: Datenanzeige

en: show entries
de_DE: Einträge anzeigen

en: This site does not have any Views.
de_DE: Diese Seite hat keine "Views".
